Mladý venezuelský dirigent Gustavo Dudamel, považovaný za jednu z největších hvězd současné klasické hudby, prodloužil smlouvu u Losangeleské filharmonie. Tu povede až do sezóny 2021/2022, jak informovala agentura AFP.

Čtyřiatřicetiletý hudební ředitel filharmoniků, který vzešel z venezuelského systému veřejného vzdělávání El Sistema, v Los Angeles začal působit v sezóně 2009/2010. Už jednou zde smlouvu prodlužoval – tehdy jen do roku 2019.

"Když přemýšlím, co bude dál a jak svoji práci dělat co nejlépe, je mi jasné, že musím prohloubit závazky se dvěma svými hudebními rodinami – moji milovanou El Sistemou a také s orchestrem, tedy Losangeleskou filharmonií," vzkázal Dudamel z Tokia, kde právě se symfoniky vystupuje.

Losangeleská filharmonie, která se v posledních letech těší reputaci inovativního orchestru, smlouvu s Dudamelem prodlužuje v době, kdy se začíná chystat na své stoleté výročí. To připadá na sezónu 2019/2019. "Gustavův nadšený způsob vedení orchestru hudebníkům otevřel možnosti, stejně jako zapůsobil na naše publikum i na celou komunitu," uvedla Deborah Bordová, prezidentka a výkonná ředitelka Asociace losangeleských filharmoniků.

Prodloužení smlouvy v Los Angeles zároveň Dudamela de facto vyšachovalo ze hry o jednu z nejprestižnějších pozic ve světě klasické hudby – tedy post hudebního ředitele Newyorské filharmonie, jíž roku 2017 opustí Alan Gilbert. Jako Gilbertův možný nástupce bývá zmiňován například finský skladatel Esa-Pekka Salonen, jenž před Dudamelem působil právě u Losangeleské filharmonie.

To, že Dudamel svůj závazek v Los Angeles prodloužil, má ale i jeden vedlejší účinek – Dudamel už se tak nezapojí do boje o místo nového šéfdirigenta Berlínských filharmoniků. Ty za několik let opustí sir Simon Rattle, jenž už našel nové angažmá u Londýnského symfonického orchestru. V Berlíně si hudebníci budou nového šéfdirigenta volit v květnu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist