Berlínská státní opera angažovala slavného amerického architekta Franka Gehryho do role scénografa. Šestaosmdesátiletý Gehry vytvoří scénu pro operu Christopha Willibalda Glucka Orfeus a Eurydika, jak v úterý informovala agentura DPA.

Nové nastudování opery inspirované řeckou mytologií má vzniknout pod taktovkou režiséra Jürgena Flimma a izraelského dirigenta a klavíristy Daniela Barenboima. Premiéru bude mít 18. března 2016 na slavnostech Berlínské státní opery. V představení budou účinkovat pěvci Bejun Mehta, Anna Prohaska či Nadine Sierrová.

Mezi Gehryho nejznámější architektonické počiny patří Guggenheimovo muzeum v Bilbau nebo Koncertní hala Walta Disneyho v Los Angeles. Gehry je také spoluautorem pražského Tančícího domu.

Jako jevištní výtvarník se milovník hudby Gehry uplatnil už v roce 2012 při vytváření kulis pro Mozartovu operu Kouzelná flétna v Los Angeles. Nyní pracuje rovněž na projektu berlínské koncertní síně pro Barenboimův orchestr West-Eastern Divan Orchestra.

Během slavností nazvaných Festtage chce berlínská opera příští rok uspořádat mimo jiné klavírní večer s Barenboimem a Marthou Argerichovou, koncert Vídeňských filharmoniků či vystoupení tenoristy Jonase Kaufmanna a cellisty Yo-Yo Maa. Na programu budou díla Gustava Mahlera, Antonína Dvořáka a Edwarda Elgara.