Eva Mikulková, kterou Správní rada Klicperova divadla v Hradci Králové jmenovala do funkce ředitelky, chce prosadit více výjezdů hradeckého souboru do zahraničí. Mikulková neplánuje žádné výrazné změny v uměleckém směřování divadla ani v personálním obsazení, jak řekla ve středečním rozhovoru.

Někdejší ekonomická náměstkyně Mikulková byla po loňském odchodu dlouholetého ředitele Ladislava Zemana, který vedení divadla opustil ze zdravotních důvodů, zastupující ředitelkou. "Směřování divadla je nastavené dobře, chceme sem zvát nejlepší režiséry, kteří v republice jsou. Plánujeme i některé slovenské režiséry, rádi bychom rozšířili naši činnost i za hranice České republiky," řekla Mikulková.

Hradecký soubor podle Mikulkové v minulých letech vystupoval pouze několikrát na Slovensku. "Nyní chystáme schůzky v partnerských městech Hradce Králové, máme seznam vybraných představení a pracujeme na jejich překladu," řekla.

Klicperovo divadlo zaměstnává zhruba 150 lidí, z toho je 95 stálých zaměstnanců, zbytek jsou externisté. "Samozřejmě musím přijmout nového ekonomického náměstka, ale jinak například v hereckém souboru zůstane vše při starém, tam žádné změny nechystám," řekla Mikulková, která chce také podporovat vazbu divadla s divákem.

Divadlo nyní dokončuje nový předprodej, který by měl fungovat od 30. dubna na Gočárově třídě. Původní místo ve Švehlově ulici divadlo opustilo kvůli vysokému nájmu. "Během rekonstrukce divadelního foyer se zapomnělo na sociální zařízení, bude nutné také investovat například do dámských hereckých šaten, které dosud nebyly opravené," řekla ředitelka k některým nutným investicím.

Zakladateli divadla jako obecně prospěšné společnosti jsou město Hradec Králové a Královéhradecký kraj. Roční rozpočet je zhruba 58 milionů korun, z toho divadlo svou činností získá 30 procent, zbytek jsou dotace města, kraje a ministerstva kultury a z dalších zdrojů.

Klicperovo divadlo každoročně pořádá mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionů a podzimní Čekání na Václava. "Do budoucna uvažujeme o zrušení festivalu Čekání na Václava, chtěli bychom rozložit kvalitní festivalová představení do celého roku," řekla Mikulková.

Související