Karlovarský kraj chce celý region nabízet jako vhodnou destinaci pro filmovou produkci. Pomoci tomu má filmová kancelář, která funguje při krajském úřadu. Spolupracovala už na natáčení celovečerního filmu Schmitke, který vznikal u Abertam a v létě půjde do distribuce.

Podle producenta snímku Tomáše Vacha kraj má co nabídnout. "Nejen co se týká přírody a Karlových Varů, které jsou světoznámé, ale i zmínil bych i zajímavou infrastrukturu, kterou lze využít, a podporu od kraje, která pomáhá při přípravě, realizaci, ale i distribuci a propagaci," řekl Vach.

Štábu filmu Schmitke kraj pomohl se zajištěním ubytování či kontaktem na majitele lokalit, kde se natáčelo. Filmaři od kraje získali dokonce i finanční příspěvek.

Podle Petra Židlického, který má filmovou kancelář na starosti, je ale důležitější logistická podpora. "Dáváme nyní dohromady seznam lokací a subjektů, které jsou ochotny se na spolupráci s filmaři podílet, například slevami. Ten chceme mít pohromadě do konce roku," řekl. "Každá produkce v kraji pak kraj navenek propaguje, ale také tady filmaři utrácejí peníze. Uvádí se, že z koruny investované do této oblasti se nejméně o patnáct procent více vrátí," dodal Židlický.

Film Schmitke, který je podle autorů mysteriózní komedií, obsahuje nejen záběry na různá místa v Krušných horách, ale kraj se objevuje i v titulcích nebo na plakátech filmu.

Karlovarský kraj je vyhledávaným místem pro natáčení od české filmové produkce přes dokumentární filmy až po hollywoodské trháky. Karlovy Vary se vyskytly v bondovce Casino Royale nebo ve filmu Poslední prázdniny s Queen Latifah.

Dle hejtmana Martin Havla za ČSSD má kraj zájem do regionu nalákat filmaře i filmové fanoušky. "Každý film natočený v našem regionu je svým způsobem propagace. Když se tam ukážou exteriéry nebo interiéry některých budov, je to nezaplatitelná reklama," řekl Havel.

Související