Přední světový dirigent Valerij Gergijev pokračuje ve sbližování s ruskou mocí. Děje se to několik týdnů poté, co ruský ministr kultury propustil ředitele Státního akademického divadla opery a baletu v Novosibirsku Borise Mezdriče kvůli inscenaci Wagnerovy opery Tannhäuser, která pobouřila pravoslavnou církev.
Gergijev, který patří mezi největší stoupence prezidenta Vladimira Putina, nyní oznámil, že Tannhäusera nastuduje v petrohradském Mariinském divadle, jehož je generálním ředitelem. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva o tom informoval petrohradský zastupitel Vitalij Milonov, na západě známý jako autor ruského zákona proti takzvané propagaci homosexuality.
"Nepochybuji, že v Mariinském divadle tuto operu nastudují na výbornou," uvedl Milonov, který Gergijeva označil za velkého muže s citem pro umění. "Pokud se Wagner dělá v klasické podobě, je to v pořádku. Ale když se ho ujmou takoví zvrhlíci jako Mezdrič a jeho přítel, nedá se na to dívat," prohlásil Milonov v narážce na tvůrce inscenace v Novosibirsku.
Přestože zpráva přichází necelé dva týdny poté, co ruský ministr kultury Vladimir Medinskij propustil ředitele novosibirského divadla Mezdriče, Gergijev trvá na tom, že jde o pouhou shodu okolností. Načasování prý se současnou kauzou kolem Tannhäusera nesouvisí. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně 23. března udělil státní medaili za službu vlasti právě biskupovi pravoslavné církve, který kampaň proti inscenaci Tannhäusera vedl.
Ruská opera přišla kvůli sporné inscenaci o šéfa, propustil ho ministr - čtěte ZDE
Turné dirigenta Gergijeva po USA provázejí protesty kvůli Putinovi - čtěte ZDE
Místní církevní diecéze podala na vedení divadla v Novosibirsku žalobu v únoru s tím, že inscenace urazila city věřících. Když místní soud 10. března žalobu zamítl, církev před divadlem zorganizovala protest, při němž se dle agentury AP sešlo několik tisíc lidí vybavených i transparenty s fotkou Vladimira Putina.
Podle amerického deníku New York Times protestující drželi nápisy se zvoláním "Jidáš", "Pátá kolona" či "Braňte naši víru v Krista". Podle ruské státní agentury TASS bylo na místě zhruba 3000 lidí.
Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij krátce poté propustil šéfa divadla Mezdriče. "Měl lidem vysvětlit, že jde o novou inscenaci a novou interpretaci, měl s nimi hovořit. Jenže v Novosibirsku to vzali za špatný konec a udělali z biskupů pitomce, kteří nerozumějí umění," uvedl Medinskij.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov následně agentuře TASS řekl, že se prý rozhodně nejedná o cenzuru. "Nebyl propuštěn kvůli inscenaci Tannhäusera, ale za to, že instituci vedl nezodpovědně. Stát platí divadla skrze dotace a granty a má právo očekávat, že s nimi instituce naloží tak, aby nevzbuzovaly natolik výrazný odpor u veřejnosti," uvedl Peskov.
Gergijevovy kolibřičí prsty dovedly Českou filharmonii k světové události - recenze ZDE
Přijíždí Putinův přítel s taktovkou. Gergijev bude dirigovat Českou filharmonii - profil ZDE
Wagnerova opera Tannhäuser, která měla premiéru v roce 1845, vypráví o hrdinovi, kterého sice svádí Venuše, ale jenž se nakonec vrací ke křesťanské víře. Inscenace režiséra Timofeje Kuljabina, která měla v Novosibirsku premiéru v prosinci, však toto dilema přesunula na postavu Ježíše Krista. V představení figuruje Tannhäuser jako filmový režisér, který o Kristovi natáčí snímek a v něm Venuši nechává pokoušet právě Krista.
Na kontroverznosti inscenaci přidalo i to, že autoři představení propagovali plakátem s Kristem ukřižovaným mezi nohama nahé ženy.
Proti rozhodnutí propustit ředitele divadla Mezdriče, které ruské ministerstvo kultury oznámilo 29. března, se zvedl odpor i v Rusku. Například Alexandr Kaljagin, předseda ruského Svazu divadelníků, krok přirovnal k praktikám z doby Sovětského svazu. "I v SSSR ale strana před takovým rozhodnutím dávala takzvané poslední varování," citovala Kaljagina agentura TASS. "V regionech působí málo kvalitních divadelních režisérů. Je chybou se jich takto zbavovat."
Mezdriče v čele novosibirského divadla nahradil Vladimir Kechman, šéf Michajlovského divadla v Petrohradě. Ten novosibirskou inscenaci označil za "rouhání" a její tvůrce za "militantní ateisty", jak jej na svých stránkách citovalo ruské ministerstvo kultury. Kechman je držitelem několika cen udělovaných pravoslavnou církví. Jeho prvním krokem po jmenování do funkce v Novosibirsku bylo, že spornou inscenaci Tannhäusera stáhl z repertoáru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist