Filmová produkce v oblasti Los Angeles za první letošní čtvrtletí klesla o 15,4 procenta. Jak uvádí zpráva neziskové organizace FilmLA, z níž ve středu citovala agentura AFP, na pokles natáčení má vliv především vysoké zdanění a nedostatek finančních pobídek pro filmaře.

Ti měli během prvních tří měsíců letošního roku v L. A. pouze 926 natáčecích dní v porovnání s 1094 dny ve stejném období loni. I tak jde ale o povzbudivější údaj než z posledního čtvrtletí roku 2014, kdy produkce klesla o 28 procent. To byla špatná zpráva pro město, které se pyšní přídomkem metropole amerického zábavního průmyslu.

Slunná Kalifornie se už více než deset let potýká s problémem, který si nikdy nepředstavovala, že by mohla mít – ztrátou značných částí zábavního a filmového průmyslu. Jen od roku 2006 produkce klesla o polovinu. Roku 2009 stát zavedl některé pobídky, které upřednostnily a jež dodnes podporují především televizní produkci. Z té se v Los Angeles letos za první čtvrtletí meziročně natočilo o 1,7 procenta víc.

Filmové štáby se ale mezitím přesouvají do dalších amerických států, Kanady a do zemí, kde na ně čekají dotace až ve výši 30 procent. „Jsme vděčni zejména za zvýšenou televizní produkci,“ uvedl za organizaci FilmLA její prezident Paul Audley. „Můžeme jen doufat, že v budoucnosti v naší oblasti začnou přibývat i štáby celovečerních filmů.“

Související