Et Cetera se jmenuje výstavní projekt, který před dvěma lety v Italském kulturním institutu v Praze na příkladu dvanácti českých umělců dokumentoval, kam se za posledních pětadvacet let posunulo mladé tuzemské umění.

Iniciátor akce – sběratel umění a obchodník s pražskými realitami Francesco Augusto Razetto – připravil pro letošek novinku. Spolu se svým týmem sdruženým v nadaci Eleutheria vybral osmnáct nových autorů i místo jejich prezentace. A tak se celé Et Cetera letos přesune z Prahy do římského muzea Maxxi postaveného podle návrhu známé architektky Zahy Hadidové. „V rámci výstavy budou představena díla mladých českých umělců do čtyřiceti let,“ říká Zuzana Halfarová z nadace Eleutheria.

Ve výstavních sálech galerie, jejíž ostré linie kontrastují s neoklasickými fasádami okolních domů, se od 28. dubna představí umělci Roman Týc, Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Jakub Matuška, Hana Babak, Ašot Haas, Kryštof Hošek, Martin Kocourek, Martin Krajc, Martin Matoušek a dále Jan Mikulka, Marek Musil, Ondřej Oliva, Tets Ohnari, Veronika Psotková, Matěj Rejl nebo Tereza Tara a Zdeněk Trs. „Kurátory výstavy jsou historička umění Genny Di Bertová a architekt Ottaviano Maria Razetto,“ doplňuje Halfarová.

Francesco Augusto Razetto, který od začátku devadesátých let žije v Praze, vybudoval v Česku jednu z největších sbírek socialistického realismu. Umění totalitní éry začal shromažďovat těsně po listopadu 1989, kdy se zdálo, že je naprosto bezcenné. Vznikla tak pestrá kolekce, kterou později představil na sérii monotematických výstav.

„V posledních letech Nadační fond Eleutheria obrací pozornost k přítomnosti a zkoumá směry, kterými se ubírá vývoj současného českého umění po 25 letech znovunabyté svobody uměleckého projevu,“ dodává Halfarová. Česká stopa v Římě bude k vidění do 17. května.