Bývalý náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský v úterý rezignoval na svou funkci dočasného ředitele Národní knihovny. Tu vykonával jen krátce přes měsíc. "Důvodem rezignace je ztráta podpory a důvěry ze strany zřizovatele," řekl Rovenský.

Národní knihovnu zřizuje ministerstvo kultury, jemuž v úterý Rovenský rezignaci předal. Ministr kultury Daniel Herman sdělil, že rozhodnutí Rovenského bere na vědomí. Situací v knihovně se hodlá přednostně zabývat.

Rovenský nechtěl bližší informace ke svému odstoupení sdělovat předtím, než o svém kroku informuje celostátní výbor KDU-ČSL. Členem této strany je Rovenský stejně jako sám ministr Herman. Ten Rovenského ještě jako svého náměstka počátkem března jmenoval pověřeným ředitelem NK, minulý pátek jej ale odvolal z funkce náměstka ministra.

Zdůvodňoval to tím, že Rovenský se má plně soustředit na problémy knihovny. Rovenského odvolání překvapilo, neboť do té doby prý Herman neměl výhrady k jeho působení ani v knihovně, ani na ministerstvu.

Rovenský, sám aktivní hudebník, měl na ministerstvu v gesci oblast živého umění. Tato oblast ale od 1. dubna spadá pod první náměstkyni Kateřinu Kalistovou za ČSSD.

Herman při odvolání Rovenského řekl, že jeho úvazek jako náměstka byl od začátku jeho působení v knihovně už jen poloviční, neboť vedení knihovny je náročná funkce, instituci je třeba stabilizovat a pokračovat v revitalizaci Klementina. Rovenský uvedl, že řádnou smlouvu na údajné snížení úvazku nedostal.

Národní knihovna je v současné době jedním z velkých investorů mezi veřejnými institucemi. Několikaletá revitalizace Klementina bude stát 1,88 miliardy, zatím se prostavělo 600 milionů.

Letos bude NK zadávat zakázku na poslední etapu revitalizace, která je z podstatné části stavební.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist