Chris Dercon, ředitel nejznámějšího britského muzea současného umění Tate Modern, tuto instituci v roce 2017 opustí. V pátek o tom informoval německý list Sueddeutsche Zeitung. Podle něj se Dercon v roce 2017, kdy oslaví sedmdesáté narozeniny, stane ředitelem berlínského experimetnálního divadla Volksbühne. Derconovo jmenování následně potvrdil berlínský starosta Michael Müller.

Dercon se tak v krátké době stává druhým vysokým manažerem britských uměleckých institucí, který zemi opouští a míří do Německa. Podobně nedávno svůj odchod oznámil ředitel Britského muzea Neil MacGregor, jenž bude v Německu dohlížet na vznik nového kulturního centra Humboldt-Forum.

Zpráva o Derconově odchodu navíc přichází pouhý měsíc poté, co ze své funkce odstoupila ředitelka Tate Britain Penelope Curtisová. Ta pro změnu míří do Lisabonu, kde se stane šéfkou muzea Calouste Gulbenkian. Ředitel celé britské Tate, sir Nicholas Serota, tedy během několika týdnů přišel o oba své nejvyšší manažery.

"Chris Dercon pomáhá otevírat Tate Modern světu a lákat stále více návštěvníků mezinárodními programy, živými performancemi a projekcemi filmů. Těšíme se, že s ním budeme dál spolupracovat i na otevření nové budovy Tate Modern, než se roku 2017 ujme nové funkce v Berlíně," uvedl v pátek Serota.

Dercon, jenž byl v čele Tate Modern od roku 2011, ještě příští rok dohlédne na rozšíření podzemního prostoru galerie nazvaného The Tanks. V něm Tate Modern pořádá živé performance.

Umělecký kritik německého deníku Die Welt Manuel Brug v reakci na Derconovo jmenování napsal, že jde o "úžasně napojeného muže, intelektuála s dobrou reputací a ponětím o tom, co se v umění momentálně děje". Těžko si prý ale představit, že Dercon, jenž se narodil v Belgii, divadelní vědu studoval souběžně s dějinami umění a v minulosti vedl mnichovský Haus der Kunst, bude dobrou volbou pro Volksbühne, tvrdí kritik.

Ve Volksbühne Dercon nahradí tamního ředitele Franka Castorfa, jenž letos prodloužil své angažmá o jeden rok.

"Nelze pochybovat, že Derconovo rozhodnutí opustit Tate Modern bude považováno za velkou ztrátu. To už zcela neplatilo při odchodu Penelope Curtisové z čela Tate," dodal ve své analýze výtvarný kritik BBC Will Gompertz.

Další připomínají, že po Derconově odchodu se britské výtvarné instituce dostávají do nebývalé situace. Kromě šéfa Britského muzea MacGregora totiž odchod z funkce nedávno oznámil též ředitel londýnské Národní galerie Nicolas Penny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist