Národní knihovnu dočasně povede Petr Kroupa, který dosud pracoval v Národním památkovém ústavu v Brně. Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL ho v pátek uvedl do funkce. Na pozici ředitele Národní knihovny Herman vypíše výběrové řízení, jak sdělila jeho mluvčí Simona Cigánková.

V březnu po čtyřech letech ve vedení knihovny skončil Tomáš Böhm. Před několika dny pak rezignoval i jeho nástupce, ministrem pověřený ředitel Miroslav Rovenský rovněž za KDU-ČSL.

Petr Kroupa dosud pracoval jako ředitel Metodického centra moderní architektury NPÚ v Brně. Ministerstvo uvádí, že Kroupa je respektovaným odborníkem v oblasti památkové péče a má zkušenosti s řízením řady investičních akcí. Je bez stranické příslušnosti.

Do roku 2013 Kroupa vedl brněnskou pobočku NPÚ, z místa ho ale generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková odvolala - podle ní skončil kvůli manažerským pochybením. Oba spolu ale vedli spor o nové uspořádání struktury NPÚ a Kroupa návrh Goryczkové, který se nakonec prosadil, kritizoval.

Metodické centrum moderní architektury se sídlem ve vile Stiassni v Brně-Pisárkách, které se věnuje studiu moderní architektury, vzniklo loni.

Národní knihovna je v současné době jedním z velkých investorů mezi veřejnými institucemi. Několikaletá revitalizace budovy pražského Klementina bude stát celkem 1,88 miliardy, zatím se prostavělo 600 milionů. Letos bude NK zadávat zakázku na poslední etapu revitalizace, která je z podstatné části stavební a jejíž hodnota je skoro miliarda korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist