Román Anthonyho Doerra, nedávno oceněný prestižní Pulitzerovou cenou za prózu, vyjde česky na podzim. Titul s pracovním názvem Jsou světla, která nevidíme připravuje nakladatelství Moba na říjen, do češtiny jej přeloží Jakub Kalina. V zahraničí jde o bestseller, kterého se prodalo už 1,6 milionu výtisků, jak sdělil šéfredaktor nakladatelství Lukáš Kratochvíl.

Počet prodaných knih v zahraničí je podle Kratochvíla neuvěřitelný. "Takového prodeje zdaleka nedosahují ani mnohé populární thrillery či erotické romány, tedy ryze komerční literatura," vysvětlil. Román s původním názvem All the Light We Cannot See získal kromě letošní Pulitzerovy ceny řadu dalších ocenění. Za nejlepší knihu roku 2014 jej označil deník New York Times i list Washington Post.

Druhý román jednačtyřicetiletého Doerra zachycuje dobu druhé světové války. Porota ocenila mimo jiné to, že popisuje paralelní příběhy slepé francouzské dívky a mladého německého vojáka a "odhaluje lidskou přirozenost a dvojznačnou moc technologií".

Nakladatelství Moba dosud žádnou knihu oceněnou Pulitzerovou cenou nevydalo, zkušenosti ale má s vydáním děl oceněných například prestižní Bookerovou cenou nebo tuzemskou Cenou Franze Kafky. Podle Kratochvíla u takto prestižních cen vzroste prodej téměř vždy. "Zatím nejsme tak daleko jako v zahraničí, kde například udělení Bookerovy ceny či Pulitzerovy ceny znamená automatické zvýšení prodejů v řádu stovek procent," dodal Kratochvíl.

Nakladatelství předpokládá, že se Doerrův román stane vzhledem k silnému příběhu a zajímavému tématu bestsellerem i na českém trhu. U českých čtenářů už díla oceněná Pulitzerovou cenou zabodovala. Například v roce 2003 se do desítky nejprodávanějších knih dostal román Hodiny spisovatele Michaela Cunninghama, o pět let později to bylo dílo Cormaka McCarthyho s názvem Cesta.

Pulitzerovy ceny vyhlašuje každoročně v dubnu Kolumbijská univerzita v New Yorku, týká se dvacítky kategorií. Cena za beletrii je udělována americkým prozaikům, z nich jsou nejznámějšími nositeli Norman Mailer, William Styron či Ernest Hemingway. V roce 2012 se literární svět pozastavil nad skutečností, že cena za beletrii nebyla udělena. Porota, která za rok přečetla 300 románů a z nich vybrala tři kandidáty na prestižní ocenění, tehdy nevybrala dílo, na kterém by se mohla dohodnout.