Portrét Marguerite Neveux od Josefa Šímy se na nedělní aukci v Praze prodal za 4,45 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla 4,1 milionu korun. Pro Národní galerii v Praze tento obraz získalo ministerstvo kultury, které za dílo i s aukční přirážkou zaplatí zhruba 5,3 milionu korun. Řekl to Vladimír Lekeš ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která aukci v pražském Mánesu pořádala.

Na částce půl milionu korun v neděli startovala fotografie Františka Drtikola nazvaná The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) z roku 1928. Snímek srovnatelný s vrcholnými autorovými díly draženými za vysoké částky v zahraničí se nakonec prodal za 1,85 milionu korun. "Je to rekordní částka zaplacená za fotografii v České republice," uvedl Lekeš.

Nejvyšší cenou za fotografii Františka Drtikola zaplacenou v tuzemské aukci dosud bylo 420 tisíc korun, za niž se loni vydražil jeho ženský portrét z poloviny 20. let. Nedělní cena je tak novým českým autorským rekordem a současně dosud nejvyšší cenou zaplacenou na aukci v Česku za fotografii.

Na zahraničních aukcích se nejdražší fotografie Drtikola, Josefa Sudka či Jaromíra Funkeho prodávají za miliony korun. Na světovém trhu byla tato fotografie (jiná zvětšenina) naposled dražena před 13 lety - na aukci v New Yorku se tehdy prodala za 2,4 milionu korun.

Šímův portrét, který byl v neděli dražen, zobrazuje nevlastní matku surrealistického básníka a dramatika Georgese Neveuxe (1900 až 1982), který patřil k okruhu prvních přátel českého malíře po jeho příchodu do Francie. Šíma odjel do Francie na konci roku 1920, o rok později se usadil v Paříži. Právě zde vznikly v roce 1922 tři portréty. První z nich zobrazoval jeho budoucí ženu, dceru Louise D. Germainové Nadine, druhým byl portrét architekta Augusta Pereta a posledním portrét Marguerite Neveux.

Nejdražším dílem Josefa Šímy prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Léda s labutí, který se v roce 2008 vydražil za 14,6 milionu korun bez aukční přirážky.

Aukce v neděli nabízela ještě třeba obraz Maxe Kopfa Zimní Praha s pohledem na Pražský hrad. Jeho vyvolávací cena 750 tisíc korun se vyšplhala na konečných 1,45 milionu korun.