Za knihu Meursault, přešetření, která v létě vyjde také česky, alžírský spisovatel Kámil Daúd obdržel Goncourtovu cenu za první román. V úterý to oznámila agentura AFP.

Daúd byl vloni nominován i na hlavní Goncourtovu cenu. Přestože francouzský tisk jej označoval za favorita, spisovatel se dostal například až do populární televizní talkshow On n’est pas couché a jen ve Francii prodal 100 tisíc výtisků knihy, porota tehdy dala přednost spisovatelce Lydii Salvayreové. Nyní Daúd obdržel alespoň Goncourtovu cenu za první román – sice méně prestižní, ale ve francouzsky mluvícím světě stále sledované ocenění.

Daúd se v knize, francouzsky vydané pod názvem Meursault, contre-enquête, vrací k situaci z Camusova románu Cizinec z roku 1942. Jeho protagonista Mersault na pláži zastřelí Araba. Daúd však tuto scénu vypráví z perspektivy bratra zavražděného.

„Chtěl jsem Camuse využít jako odrazový můstek, abych se ptal po tom, kde je na světě mé místo. Zároveň mi ale šlo o to, jak by Camuse v současných souvislostech četl Alžířan,“ vysvětlil Daúd minulý měsíc v rozhovoru pro americký časopis New Yorker. „Postava Meursaulta je geniální v tom, že čtenáře dočista přiměje na tu vraždu zapomenout. Když jsem Cizince četl poprvé, ani na moment jsem se u toho zavražděného Araba nezastavil,“ dodal.

Daúdův román vydalo nakladatelství Actes Sud. Krátce poté na autora uvalil fatvu alžírský salafistický imám, podle něhož Daúd „vede válku proti Alláhovi, jeho Prorokovi, koránu a svatým hodnotám islámu". Někteří komentátoři v tomto výroku viděli paralelu k 90. letům, kdy bylo v Alžírsku zavražděno přes sedmdesát novinářů a spisovatelů na základě podobné fatvy.

„Muslimům má kniha urážlivá nepřijde, pouze islamistům,“ reagoval Daúd. „Protože islamisty uráží vše: to, jak žijeme, čím jsme jiní, jaký máme vztah k ženám, jaké máme touhy, to, že se smějeme. Islamisté milují smrt, nikoliv život,“ prohlásil spisovatel.

Ten si prý v důsledku vyhlášení fatvy, která by teoreticky mohla vést až k pokusu o atentát, dává větší pozor na bezpečnost. Ve strachu ale žít nechce, například letos se zúčastnil knižního veletrhu v marocké Casablance, kde veřejně vystoupil. 

Román Meursault, přešetření v českém překladu koncem léta vydá nakladatelství Odeon.