Na mezinárodním trhu s výtvarným uměním se naplno rozjela jarní aukční sezona, která hned při první velké dražbě v New Yorku vynesla aukční síni Sotheby's 368 milionů dolarů, v přepočtu přes 13,5 miliardy korun.

Největší zájem byl během úterního prodeje děl impresionistických a moderních mistrů o plátno Vincenta van Gogha, které soukromý sběratel z Asie získal za 66,3 milionu dolarů (v přepočtu 1,6 miliardy korun). Za desítky milionů dolarů se ale prodaly také obrazy Clauda Moneta a Pabla Picassa.

Goghův obraz L'Allée des Alyscamps (Alyscampská alej) vznikl v roce 1888 v období, kdy umělec dva měsíce tvořil v jihofrancouzském Arles společně s Paulem Gauguinem. Jen měsíc po dokončení tohoto plátna si van Gogh uřízl ucho, připomněla v materiálech aukční síň.

Mezi kupci se o obraz strhla velká bitva, cena se tak navzdory původnímu odhadu 40 milionů dolarů vyšplhala až na konečných 66 milionů dolarů. Nejde sice mezi van Goghovými díly o rekord, přesto je to nejvyšší cena dosažená v aukci od roku 1998.

V dražbě se ocitlo i šest obrazů od Clauda Moneta, které celkem vynesly 115 milionů dolarů. Nejdráže se prodalo plátno ze známé série zobrazující jezírko s lekníny: obraz z roku 1905 byl vydražen za 54 milionů dolarů. Úspěch měla také díla ze soukromé sbírky nedávno zesnulého známého hollywoodského producenta Samuela Goldwyna.

Například portrét od Pabla Picassa, na němž malíř zachytil svou milenku Françoise Gilotovou, našel nového majitele za 29,9 milionu dolarů.

Úterní aukce v New Yorku zahájila sérii významných dražeb umění, která vyvrcholí příští týden. Na programu je hned pět večerních aukcí, přičemž největší pozornost přitahuje hned ta pondělní. Aukční síň Christie's totiž 11. května nabídne slavný obraz Pabla Picassa Alžírské ženy, který by díky odhadní ceně 140 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč) mohl překonat dosavadní absolutní aukční rekord.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist