Populární český spisovatel Michal Viewegh vydává novou prózu s názvem Zpátky ve hře. Soubor třinácti povídek představuje mimo jiné kritické životní momenty jako manželský stereotyp, nevěry i rozvod.

Životní příběhy vždy Viewegha inspirovaly a i nyní próze přiznává částečnou autobiografičnost. Některé povídky byly také volně inspirovány jeho problémy se ztrátou paměti, která ho po těžké srdeční příhodě stále trápí. Ústředním tématem nicméně zůstalo partnerské soužití. Spisovatel dnes knihu představil novinářům.

"Psal jsem ji déle než kdykoliv předtím podobné knihy. Rozsahem není zase tak velká, ale pro mě napsat dneska dvě tři stránky denně není úplně jednoduché tak jako dřív. Já jsem psával čtyři pět stránek denně. Proto jsem vlastně vděčný, že ta knížka vznikla, protože to stálo velké úsilí," řekl Viewegh. Psaní mu dává stále smysl života a právě formát povídky mu umožnil se k němu vrátit.

Reálie povídek jsou pravdivé, jen fabule je smyšlená. Podle třiapadesátiletého Viewegha odrážejí i jeho nepříliš šťastné období v osobním a partnerském životě. Vystupuje v nich jeho oblíbená postava Oskar, nyní ale jako zlomený muž, jehož vztahy kolabují.

Některé povídky jsou lehce depresivní, ale čtenář v nich najde i humor a nadsázku. "Co mi nelze upřít, je, že se nepřetvařuji," poznamenal. Kniha dostala název podle poslední povídky. Podle Viewegha šlo o "průhledný záměr" dodat sbírce optimismus. "Končí relativně optimisticky. Hrdina vážně uvažuje o sebevraždě a z nějakých důvodů, které nebudu prozrazovat, sebevraždu nespáchá a jako by se cítí zpátky ve hře v dané chvíli," dodal.

Titul Zpátky ve hře je Vieweghovou 28. knihou. Řada předchozích se dočkala filmových a divadelních zpracování a překladů do světových jazyků. Spisovatel věří, že by mohla čtenáře zaujmout a možná si najít i nové. Předchozí deník Můj život po životě z roku 2013 prý předčil jeho očekávání, obával se, že autobiografické zápisky budou "příliš ufňukané" vzhledem k tomu, že se v nich odrazily jeho prožitky s nemocí.

Spisovateli na konci roku 2012 náhle praskla srdeční aorta a ocitl se půl hodiny v klinické smrti. Následkem toho stále trpí krátkodobými výpadky paměti a depresemi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist