Celý svět klasické hudby bude v pondělí napjatě sledovat, koho si Berlínští filharmonikové zvolí za nového šéfdirigenta. Technicky vzato jde o post uměleckého ředitele. Ten, kdo jej obsadí, ale rozhodne o další budoucnosti orchestru často označovaného za nejlepší na světě. Současný umělecký ředitel, šedesátiletý sir Simon Rattle, již před časem oznámil, že roku 2018 od tělesa odejde.
Volba je o to zajímavější, že nového uměleckého ředitele si určí sami hudebníci. Berlínští filharmonikové jsou ve svobodě volby, jíž u jiných orchestru zpravidla rozhoduje management, správní rada, či dokonce politici, ve světovém kontextu mimořádní. Podle agentury AFP bude volba probíhat tajně a všech 124 hudebníků si při ní bude muset vypnout telefony. Schůzka začne v pondělí v 10 hodin dopoledne na tajném místě.
AFP v této souvislosti připomíná kandidáty, o nichž se hovoří jako o Rattlových nejpravděpodobnějších nástupcích. Jedním z nich je dvaasedmdesátiletý Daniel Barenboim, v Argentině narozený izraelský dirigent, jenž momentálně vede Berlínskou státní operu. Jako svého nástupce u Berlínské filharmonie si jej roku 1989 vysnil i Herbert von Karajan.
Mladý dirigent Dudamel do Berlína nepůjde, prodloužil smlouvu v Americe - čtěte ZDE
Nový hudební ředitel La Scaly Chailly chce uvádět hlavně italskou operu - čtěte ZDE
Barenboim je dnes známý mimo jiné svým West-Eastern Divan Orchestra, v němž působí talentovaní mladí izraelští a palestinští hudebníci. Když se novináři sira Rattla ptali, zda by byl Barenboim vhodným následovníkem, Rattle odpovědel: „Co na to říct? Barenboim je hudbou sám o sobě.“
Barenboim však nedávno v tisku popřel, že by o post v Berlíně usiloval. To ale nemusí nutně znamenat, že by jej orchestr nepřemluvil. „Teoreticky vzato připadá v potaz každý žijící dirigent,“ vyhnul se spekulacím člen správní rady orchestru Peter Riegelbauer.
Ještě větší šance zřejmě má berlínský rodák Christian Thielemann, v šestapadesáti letech považovaný za jednoho z největších odborníků na německý repertoár – Beethovena, Brahmse, Wagnera či Strausse. AFP ale soudí, že Rattle pracoval příliš dlouho na tom, aby Berlínským filharmonikům rozšířil repertoár – a že konzervativněji zaměřený Thielemann, navíc známý svoji náladovostí, by orchestru tudíž nemusel prospět. Thielemann momentálně působí jako šéfdirigent Staatskapelle Dresden.
Z mladších dirigentů se nejčastěji hovoří o sedmatřicetiletém Lotyši Andrisu Nelsonsovi, jenž momentálně působí jako šéfdirigent City of Birmingham Symphony Orchestra a též jako hudební ředitel Boston Symphony Orchestra. Nelsons už má za sebou ale i vystoupení na festivalu v Bayreuthu. V nedávné anketě deníku Berliner Morgenpost a německého rozhlasu si posluchači jako svého favorita vybrali právě Nelsonse. To ale mohlo být i tím, že jej Němci tentýž víkend slyšeli dirigovat Mahlera, jak připomíná deník New York Times.
Chceme připomenout, díky komu padla zeď, říká šéf Berlínských filharmoniků - čtěte ZDE
Berlínská filharmonie si založila label, bude vydávat nahrávky v kvalitě 24 bitů - čtěte ZDE
Nejmladším z kandidátů na post v Berlíně byl čtyřiatřicetiletý venezuelský rodák Gustavo Dudamel, jenž vzešel z venezuelského vzdělávacího systému El Sistema. Dudamel však nedávno prodloužil smlouvu u Losangeleské filharmonie, která mu tak vyprší teprve v roce 2021. To podle všeho Dudamela z volby vylučuje.
Hudební kritici často zmiňují i třiačtyřicetiletého Rusa Kirilla Petrenka, jehož si za důkladnou přípravu a vytrvalé zkoušení chválí i sami hudebníci. Petrenko momentálně působí jako hudební ředitel Bavorské státní opery v Mnichově.
Údajné zdravotní potíže zřejmě ze hry o post šéfdirigenta Berlínských filhamoniků vyřadí dvaašedesátiletého Riccarda Chaillyho, momentálně šéfdirigenta nejstaršího německého orchestru Leipzig Gewandhaus. Chailly je nadto zavázán v italské La Scale. Mezi možnými kandidáty je též třiasedmdesátiletý Riccardo Muti, momentálně hudební ředitel Chicago Symphony Orchestra. V jeho neprospěch by však mohlo hrát to, že Berlínské filharmoniky již jeden Ital nedávno vedl – do roku 2002 to byl vloni zesnulý Claudio Abbado.
Za černého koně volby tak bývá označován dvaasedmdesátiletý Mariss Jansons, jeden z nejvyhledávanějších dirigentů současnosti. Sám Rattle jej označil za „toho nejlepšího z nás všech“. Jansons momentálně v Mnichově vede Bavarian Radio Symphony Orchestra a především také ceněný amsterdamský Royal Concertgebouw Orchestra. I v jeho případě se však hovoří o zdravotních potížích, jak připomíná AFP.
Přesto má Jansons výhodu – orchestr jej označuje za svého přítele o víkendu bude Jansons také posledním z dirigentů, kteří Berlínské filharmoniky před volbou povedou. Koncerty, při nichž je na programu Bartók, Ravel i Šostakovič, jsou v Berlíně už nyní vyprodané.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist