Obraz Pabla Picassa Alžírské ženy se stal vůbec nejdražším výtvarným dílem prodaným v aukci. V newyorské aukční síni Christie's se jedna z verzí tohoto proslulého plátna vydražila za 179,4 milionu dolarů (4,4 miliardy korun).

Dosud nejdražším vydraženým dílem byl obraz Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda, který se v roce 2013 prodal za 142 milionů dolarů. Aukční rekord padl během stejné dražby také mezi sochami, když se dílo Švýcara Alberta Giacomettiho prodalo za 141,3 milionu dolarů (3,4 miliardy korun).

"Nikdy jsem nepracoval se dvěma tak krásnými objekty," komentoval dražbu dvou rekordních děl šéf aukční síně Christie's Jussi Pylkkanen, který se v pondělí zároveň ujal role dražitele. "Byli jsme svědky fantastické soutěže, kdy pět hlavních sběratelů nabízelo cenu na úrovni kolem 120 milionů dolarů," podotkl Pylkkanen. Totožnost kupců nebyla zveřejněna.

V dražbě se dohromady za 705,9 milionu dolarů prodalo 34 děl od umělců počínaje Claudem Monetem a konče Andym Warholem. Největší pozornost se však upínala na Picassův obraz, který před přiklepnutím vyvolal více než 30 nabídek.

Odhadní cena Picassovy kubistické olejomalby z roku 1955 činila 140 milionů dolarů, dramatický souboj několika zájemců dražících po telefonu však takzvanou kladívkovou cenu při posledním odklepnutí vynesl až ke 160 milionům, což po přičtení více než dvanáctiprocentní provize aukční síně dává rekordní sumu.

Picasso v letech 1954 až 1955 vytvořil celkem 15 variací inspirovaných obrazem Eugena Delacroixe z roku 1834 a označil je písmeny A až O. Verze prodaná v pondělí v New Yorku nese označení O, a je tedy vyvrcholením celého cyklu. V popředí obrazu namalovaného v jásavých barvách stojí postava polonahé ženy, pro niž Picassovi stála modelem jeho múza a pozdější manželka Jacqueline Roqueová.

Podle zástupců Christie's jde patrně o nejdůležitější Picassův obraz z těch, které jsou v soukromých rukou. Prodávající získal plátno v roce 1997 za 31,9 milionu dolarů, uvedla aukční síň. Dosud nejdražším vydraženým Picassovým dílem byla malba Nahá v sochařském ateliéru, která se v roce 2010 prodala za 106,5 milionu dolarů.

Vůbec nejdražší vydraženou sochou se na pondělní newyorské aukci stala metr a půl vysoká bronzová plastika z roku 1947 s názvem Ukazující muž, kterou Švýcar Alberto Giacometti coby jeden z nejslavnějších sochařů 20. století překonal předchozí rekord jiného vlastního díla. Socha Jdoucí muž I, která se prodala v roce 2010 za 104,3 milionu dolarů, je po pondělku "až" druhým nejvýše vydraženým sochařským dílem historie.

Celkově se na pondělní dražbě prodaly přes tři desítky děl umění nedávné historie za celkovou cenu 706 milionů dolarů. Vysoké ceny jsou podle expertů určeny poptávkou po výjimečných dílech mezi sběrateli i zájmem o výnosné investice do umění.

"Existuje tolik sběratelů, kteří hledají to nejlepší z nejlepšího. A je mnohem méně děl takové kvality, která jsou ještě v soukromých rukou," řekl expert Christie's Loic Gouzer už před pondělní aukcí, kterou organizoval.

"Trh se určitě dramaticky změnil. Bude napínavé sledovat, jak dlouho (ta rekordní cena) vydrží," poznamenal šéf Christie's Pylkkanen.