Letní filmová škola Uherské Hradiště letos nabídne méně známé finské filmy či téma druhé světové války. Největší nesoutěžní filmový festival v Česku se bude soustředit také na tvorbu režiséra a scénáristy Pavla Juráčka, představitele české nové vlny 60. let, a na méně známé snímky s hercem Rudolfem Hrušínským.

Letošní 41. ročník přehlídky začne 24. července a poběží do 1. srpna. Program představili pořadatelé na čtvrteční tiskové konferenci. A dodali, že ode dneška se na festival lze akreditovat.

LFŠ nabídne program tradičně rozdělený do šesti základních bloků. "Jsem velmi rád, že letos budeme dělat Fokus Finsko, protože ten program LFŠ by měl mít řadu vlastností. Jednou z nich je objevnost," řekl hlavní dramaturg Jan Jílek.

Festival představí například sourozenecké duo Mika a Akim Kaurismäki, kteří představují moderní finskou kinematografii. Mika Kaurismäki na přehlídku zavítá osobně. LFŠ ukáže celou historii finské kinematografie. Třicítka filmů bude rozdělena podsekcemi podle témat, osobností nebo žánrů. Chybět nebude ani téma Finska ve válce.

Tak jako ostatní festivaly i v Uherském Hradišti si letos připomenou 70. výročí konce druhé světové války. Ta poznamenala i mnoho českých filmových tvůrců, kteří byli nuceni uprchnout před nacisty do exilu zejména ve Velké Británii. I druhá sekce nazvaná Válka skončila? zůstane u válečného tématu. Reflektuje konflikt, s jehož traumatem se musejí středoevropské státy vyrovnávat dodnes. Festival nabídne ale i nejnovější visegrádské filmy. Chybět nebude ani studentský maraton.

V Letní kině ve Smetanových sadech uvede retrospektivu Rudolfa Hrušínského. Každý jej zná ve filmu Vesničko má středisková, ale on natočil spoustu filmů, které nejsou tak známé, ale kde jeho herecké mistrovství vynikne naplno, řekla programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Přehlídka, která loni oslavila čtyřicáté výročí, má rozpočet 14 milionů korun. Jak ČTK řekla ředitelka LFŠ Radana Korená, příspěvek státu a evropských dotací tvoří až 60 procent a festival usiluje o to, aby získal více partnerů ze soukromé sféry.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist