Festival v chorvatském Dubrovniku zrušil chystanou inscenaci hry francouzského spisovatele Michela Houellebecqa. Pořadatelé k tomuto kroku přistoupili poté, co je policie varovala, že akce představuje bezpečnostní riziko, jak informovala agentura Reuters.

Divadelní adaptace Houellebecqovy knihy Elementární částice se měla v Dubrovniku hrát od července. Tamní divadlo se ale nedávno obrátilo na polici a tajnou službu, aby si nechalo vyhodnotit, zda premiéra Houellebecqa není příliš nebezpečná. Policie uvedla, že by o riziko skutečně šlo.

„Slovo terorismus nepadlo, ale v podstatě to měli na mysli,“ řekla mluvčí festivalu Karla Labasová. „Ta zpráva je tajná a nikdy do ní nenahlédneme, ale odhaduji, že to bude kombinace toho, jak blízko je Bosna, dále autorova posledního románu a také útoků na Charlie Hebdo,“ dodala.

Bosenští muslimové sice vyznávají mírumilovný islám, kvůli válce v letech 1992 až 1995 se ale někteří radikalizovali. Vláda odhaduje, že až 200 jich v nedávné době šlo válčit za Islámský stát do Sýrie a Iráku.

Michel Houellebecq vyvolal ve Francii kontroverzi svým posledním románem Soumission, jenž vypráví o tom, jaké by to bylo, kdyby prezidentské volby ve Francii roku 2022 vyhrál muslim. Kniha se na pultech francouzských nakladatelství objevila 7. ledna, ve stejný den, kdy islámští teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a zavraždili dvanáct lidí.

„Houellebecqova hra s islámem nemá nic společného, ale na tom samozřejmě nezáleželo,“ tvrdí mluvčí festivalu v Dubrovniku. Ten nyní hledá, čím avizovanou inscenaci Houellebecqa nahradit.