Potleskem vestoje skončily vyprodané historické koncerty amerického orchestru na Kubě. V pátek a v sobotu vystoupil Minnesota Orchestra v Havaně jako první americké symfonické těleso od obnovení vzájemných vztahů. Potlesk po obou koncertech v Teatro Nacional v Havaně trval pět minut, jak referovala agentura AFP.

Na programu pátečního koncertu byl výhradně Beethoven, v sobotu Američané hráli i Prokofjevova Romea a Julii či Bernsteinovo West Side Story. Oba večery byl sólistou koncertu kubánský rodák Frank Fernandez a orchestr doprovodily dva místní sbory Coro Nacional de Cuba a také Coro Vocal Leo.

Po pátečním potlesku Fernandez obdržel kytici, z níž několik růží věnoval americkým hráčům. Hudební ředitel minnesotského orchestru Osmo Vänskä, jenž má finské kořeny, pak s orchestrem zahrál krátkou polku, ve Finsku považovanou za tradiční.

Oba koncerty se ve Spojených státech přenášely živě na internetu, od Minnesota Public Radio je také převzalo přes 60 amerických rozhlasových stanic. Nejen abonenti minnesotského orchestru pak vystoupení živě komentovali na Twitteru.

Podle zpravodaje New York Times se mezi uličkami v Teatro Nacional pohybovaly zhruba dva tucty fotografů a kameramanů. Vstupenky stály Kubánce 50 centů, kubánské studenty dokonce jen 25 centů.

Přesto se i při koncertu dělo to, co bývá častější spíš v amerických sálech – jednomu návštěvníkovi během tiché pasáže v Beethoveně Třetí začal zvonit mobilní telefon. Jeden z Kubánců také v divadle o přestávce prodával alba místního pianisty Chucha Valdése, jak si všimly New York Times.

Američané o svých zážitcích na Kubě rovněž blogovali. Hned po čtvrtečním příletu je například nadchlo, že v jejich hotelu měli tentýž večer koncert pozůstalí členové orchestru Buena Vista Social Club. Další hudebníci zase hovořili s kubánskými symfoniky, kteří prý v Havaně mají plat 35 dolarů měsíčně.

Koncerty se odehrály v divadle Teatro Nacional, které pojme přes 2000 návštěvníků. V Havaně se nachází na náměstí Plaza de la Revolución, kde kdysi Fidel Castro míval projevy a kde dodnes stojí ministerstvo vnitra s obří podobiznou Che Guevary na fasádě.

Členové Minnesota Orchestra, z nichž se jen zlomek domluví španělsky, také před oběma koncerty absolvovali workshopy s kubánskými studenty na střední umělecké škole Escuela Nacional de Arte a univerzitě Instituto Superior de Arte. Podle svých vyjádření byli Američané nadšeni tím, jak dobře Kubánci hrají – přestože mají značně nekvalitní nástroje. Hráčům na dechové nástroje Američané dovezli hubičky a houslistům žíně, aby si mohli vyměnit ty vytahané na svých nástrojích.

Turné Minnesotského orchestru na Kubu stálo zhruba 1 milion dolarů a zaplatila jej Marilyn Carlson Nelsonová, dědička hotelové sítě Carlson Hotel, se svým mužem Glenem. Americká vláda udělila přímému letu z Minneapolis do Havany speciální povolení.

Na palubě Airbusu A330 byly čtyři tuny vybavení a letadlo přepravilo 160 osob, jak spočítala agentura AP. Podle ní byl náklad tak obrovský, že Minnesotský orchestr chvíli zvažoval, zda nevyužít speciální letadlo z Jižní Afriky, jímž se kdysi transportovaly žirafy.

Američané se z Kuby vrátí v neděli večer, už nyní ale domluvili reciproční koncert – kubánský sbor Coro Entrevoces, který je na koncertech v Havaně doprovázel, zahraje v Minnesotě letos 5. července.

Prezidenti Barack Obama a Raúl Castro oznámili obnovení vzájemných vztahů 17. prosince. Obě země byly v diplomatickém styku naposledy roku 1961.