Mezinárodní Man Bookerovu cenu v Londýně v úterý večer získal maďarský spisovatel László Krasznahorkai. Stal se již šestým držitelem tohoto ocenění, které se uděluje každé dva roky. O udělení ceny referovala agentura AP.

Krasznahorkaie znají také čeští čtenáři. Nakladatelství Host přeložilo jeho Satanské tango a roku 2008 v Mladé frontě vyšel román nazvaný Od severu hora.

Letos byli ve finále na cenu navrženi autoři z deseti zemí, kromě Maďarska také z Libanonu, Guadeloupe, Mosambiku, Indie, USA, Libye, Konžské republiky a Jihoafrické republiky. Podle pravidel se smí o cenu ucházet jakékoli anglicky psané dílo nebo dílo dostupné v anglickém překladu.

Jedenašedesátiletý Krasznahorkai je známý hlavně svými díly Satanské tango a Melancholie odporu. Předsedkyně poroty Marina Warnerová, která o udělení ceny rozhodovala, uvedla, že Krasznahorkai je vizionářský a mimořádně výřečný spisovatel, který zachycuje strukturu současné existence ve scénách děsivých, nezvyklých, šokujícím způsobem komických a často úžasně krásných.

Krasznahorkaiovo Satanské tango v roce 1994 proslavil maďarský filmař Béla Tarr, který jej adaptoval v sedmihodinový černobílý snímek o pádu komunismu ve východní Evropě.

Vítěz ceny si z Londýna odnáší peněžitou odměnu 60 tisíc liber (téměř 2,2 milionu korun). Cena také tradičně zvyšuje prodej knihy, a to nejen vítěze, ale i ostatních finalistů.

László Krasznahorkai je šestým držitelem Mezinárodní Man Bookerovy ceny. Tu první dostal v roce 2005 Albánec Ismail Kadare, druhou o dva roky později nigerijský spisovatel Chinua Achebe. Třetí oceněnou se v roce 2009 stala kanadská povídkářka Alice Munroová. Jako čtvrtý cenu získal americký spisovatel Philip Roth (2011) a předloni ho následovala jeho krajanka Lydia Davisová.