Serge Lasvignes, nově jmenovaný ředitel pařížského muzea současného umění Centre Pompidou, navštívil v květnu Čínu, kde vyjednával mimo jiné o možnosti otevření místních poboček muzea. Napsal to časopis The Art Newspaper, podle nějž chce Lasvignes ve funkci navázat na úsilí svého předchůdce Alaina Sebana. Ještě za Sebanova působení si Centre Pompidou otevřelo pobočku ve španělské Malaze, která je veřejnosti přístupná od letošního března.

Lasvignes Čínu navštívil ve dnech 15. a 16. května v doprovodu francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse. Mluvčí Centre Pompidou se k návštěvě odmítl vyjádřit.

Do Číny se nejznámější pařížské muzeum současného umění pokusilo proniknout již v roce 2007, kdy tehdejší ředitel muzea Bruno Racine jednal o umístění takzvané pop-up galerie, tedy dočasné pobočky, v parku Chuaj-chaj v Šanghaji.

The Art Newspaper dále připomíná, že letos v květnu pět předních čínských sběratelů věnovalo do sbírek Centre Pompidou cenná umělecká díla včetně maleb od Čanga En-liho či instalace Sü Čena.

Jeden z dárců, Adrian Cheng, který je zakladatelem hongkongské nadace K11 Art Foundation, je nyní předsedou spolku mezinárodních patronů Centre Pompidou. Pařížské muzeum dnes vlastní 128 děl současného čínského umění.

Centre Pompidou, jehož rozpočet se pohybuje okolo 130 milionů eur ročně, patří k nejvýznamnějším světovým muzeím moderního a současného umění. Jeho nový ředitel Serge Lasvignes v předchozích letech působil jako státní tajemník ve vládách Jacquese Chiraca, Nicolase Sarkozyho a Francoise Hollanda.