Floridský guvernér Rick Scott schválil nový protipirátský zákon, který v tomto americkém státě začne platit od 1. července. Všechny webové stránky a on-line služby, které nabízejí downloady či streamují hudbu a hudební videa, budou nyní muset uvádět skutečné jméno, fyzickou adresu, telefonické číslo a e-mail provozovatele.
Zákon nazvaný True Origin of Digital Goods Act má sloužit k „ochraně občanů před webovými stránkami, které ilegálně distribuují obsah“ v doprovodu virů a dalšího škodlivého softwaru.
Právě tím, že správci pirátských webů nebudou ochotni poskytovat kontaktní údaje, podle nichž by mohli být usvědčeni z porušení copyrightu, v debatách před schválením zákona argumentovali lobbisté společnosti Walt Disney Company a hlavně americké RIAA, tedy Asociace amerického nahrávacího průmyslu.
Její ředitel Cary Sherman nedávno napsal článek do deníku Tampa Tribune, v němž uvedl, že trh s latinskoamerickou hudbou se ze 627 milionů dolarů v roce 2000 zmenšil na loňských 109 milionů dolarů. Právě hudebnímu průmyslu orientovanému na Hispánce, kteří dle dva roky starých údajů tvoří 39 procent floridského obyvatelstva, by nový zákon mohl pomoci, věří Sherman.
Řetězec Starbucks jde vstříc streamované hudbě, uzavřel partnerství se Spotify - čtěte ZDE
Celosvětový prodej hudby opět klesl, digitál vyrovnal CD a LP - čtěte ZDE
„Je namístě chtít po všech, kteří na Floridě dělají byznys, aby se patřičně identifikovali,“ prohlásil v debatě o zákonu republikán Julio Gonzalez, podle něhož nový zákon jen v digitální podobě vyžaduje totéž, čím se už dávno musí prokazovat prodejci fyzických produktů včetně hudebních CD či vinylů.
Zákon naopak kritizovali zástupci internetových vyhledávačů včetně Googlu, podle něhož jde o bezprecedentní pokus o regulaci internetu. „Firmy zastupující filmový či nahrávací průmysl se nyní v jednotlivých státech snaží prosadit zákony, s nimiž neuspěli na federální úrovni,“ řekl agentuře AP lobbista Justin Syfie, který zastupuje Google.
Ten se obává, že firma bude vtažena do soudních sporů jen kvůli tomu, že se občané Floridy k nelegálnímu obsahu „proklikají“ skrze tento vyhledávač. A že důsledkem nákladných soudních sporů nakonec bude nařízení floridských soudů, aby Google podobné odkazy cenzuroval.
Jak ve své analýze připomíná hudební časopis Billboard, zákon ale může mít důsledky nejen pro weby a služby operující uvnitř státu Florida. Vztahuje se totiž na každý web, který hudbu či hudební videa distribuuje na IP adresy příslušící Floridě.
Teoreticky tak libovolný občan státu Florida bude od 1. července moci požádat o ochranu soudu před webem distribuujícím ilegální obsah i v případě, že je tento web provozován z jiného amerického státu, či dokonce z cizí země. Pokud na sebe poskytovatel webu ani po vyzvání soudu neposkytne kontakt, soud bude mít zřejmě právo tento web či službu na Floridě zablokovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist