Ministr kultury Daniel Herman podle všeho nenavýší příspěvek svého úřadu na zařízení společného českého a slovenského pavilonu pro bienále v Benátkách. Herman to naznačil v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. „Snažíme se svými dotačními tituly podporovat především kulturu v České republice,“ vysvětlil ministr, proč podle něj není reálné navýšení očekávat.

Fakt, že ministerstvo kultury na zřízení pavilonu, jehož autorem byl letos Jiří David, poskytuje pouze částku 1,5 milionu korun, kritizovala už vloni mezinárodní komise vybraná Národní galerií v Praze. Letos se ke kritice připojil také sám umělec David, který byl prý nucen část nákladů dočasně hradit z vlastních peněz.

„Částka 1,5 milionu korun se za dvacet let nezměnila, jako by neexistovala inflace,“ řekl tento měsíc David v rozhovoru pro HN a zopakoval argument galerijní komise, že například Němci dnes obdobnou sumu vyplácejí umělcům ze svého pavilonu jako čistý honorář.

„Myslím, že 1,5 milionu korun není tak malá suma. Podařilo se za ni vytvořit pavilon, který je dokonce velmi pozitivně hodnocený,“ reagoval v pořadu Herman a připomněl, že český pavilon, jejž mezi 15 nejlepších z celého bienále vybral britský deník Guardian, se v hodnocení celé akce umisťuje vysoko. 

„Kdyby byla možnost podpořit tuto akci větším množstvím peněz, byl bych pro, ale musíme vycházet z reality, která je. Pro nás jsou opravdu prioritní dotační tituly, které se zabývají podporou živého umění i památkové péče v České republice,“ dodal Herman.

Například rozpočet české účasti na paralelně probíhajícím Expu 2015 v Miláně se přitom blíží 200 milionům korůn. Z nich 60 milionů poskytuje ministerstvo zahraničních věcí.

Bienále umění v Benátkách ministr považuje za důležité, slavnostního otevření společného českého a pavilonu se prý nezúčastnil jen proto, že měl plný program. Právě to, že Herman za sebe do Benátek vyslal pouze náměstkyni Kateřinu Kalistovou, minulý týden kritizoval týdeník Respekt. „Paní náměstkyně má na starosti živé umění, myslím, že to byla důstojná reprezentace ministerstva,“ odmítl tuto námitku Herman.

Související