Monumentální instalaci s tématem železné opony a fatálních důsledků pro lidi, kteří se ji snažili překonat, v Bruselu odhalila česká umělecká skupina Pode Bal. Do sousoší umístila také tváře levicových myslitelů minulosti i současnosti. Pode Bal tím chtějí upozornit, že myšlenky komunismu mají i po zločinech páchaných v jeho jménu ve 20. století stále své příznivce.
Instalace připomíná smrt mladého muže, který se pokoušel uprchnout z tehdejšího východního Německa do Rakouska. Při přechodu hranic ho roztrhali psi.
Dílo je umístěné na promenádě před vstupem do Evropského parlamentu v souvislosti s konferencí, kterou zde ve středu pořádala Platforma evropské paměti a svědomí.
Rozměrné sousoší Pode Balu se jmenuje Rekonstrukce jako tragédie a fraška a zřejmě i pro pochopení diváků má obsáhlý podtitul "Roztrhání NSH (narušitele státních hranic), občana východního Německa Hartmuta Tautze ´samostatně útočícími psy´ československé pohraniční jednotky při pokusu překročení hranic v srpnu 1986 ze Slovenska do Rakouska v oblasti Petržalka, zatímco pohraničník Ivan Hirner a vojín Oldřich Kovář přihlížejí".
Socha českých umělců v Bruselu připomíná muže, jejž při pokusu o emigraci rozdrásali psi
"Kontaktovala nás ředitelka platformy Neela Winkelmannová, která zná práce Pode Balu z minulosti. Témata, která jsme v nich zpracovávali, se také často týkala současného vnímání minulosti a především komunistických zločinů," řekl Petr Motyčka, který je s Danem Trantinou autorem instalace.
Platforma evropské paměti a svědomí se snaží akcentovat v Evropském parlamentu agendu týkající se vyrovnávání se se zločiny komunismu.
Osmnáctiletý Hartmut Tautz se večer 8. srpna 1986 na okraji Bratislavy prostříhal plotem a běžel k rakouské hranici. Pohraniční stráž na něj poslala psy, kteří ho chytili pouhých 22 metrů před hranicí a pokousali ho na hlavě i po těle. Vojáci Tautze našli ležícího, neposkytli mu však pomoc, ale vyslýchali ho a prohledávali okolí.
Když se Tautz dostal do nemocnice, bylo již pozdě. Ráno zemřel v důsledku obrovské ztráty krve. Za jeho smrt dosud nikdo nebyl souzen ani obviněn. Členové hlídky dnes žijí ve věku 48 a 51 let v Česku a na Slovensku.
Každé umění je politické, zato cenzura může být i korporátní, zaznělo na Foru 2000 - čtěte ZDE
Umělci se bouří. Billboard na budově DOX kritizuje soudcovu komunistickou minulost - čtěte ZDE
Ztvárnění výjevu odkazuje k estetice Josefa Lady, který idylicky popisoval českou vesnici. Autoři se inspirovali i antickým uměním, hlavně sochařským vyobrazením tragického příběhu Láokoóna či sochou Umírajícího Gala. Dílo je podle tvůrců inspirováno i současnou politickou situací v Evropě.
Výjevu se smrtí Tautze přihlížejí zvířátka, která mají tváře Karla Marxe, Vladimira Putina či populárního levicového filozofa Slavoje Žižeka. Zem, na níž mladé Tautzovo tělo spočívá, provrtávají červi s tváří Noama Chomského, další osobnosti s velkou popularitou, jehož levicové smýšlení ale autoři sochy také vnímají jako nebezpečné pro budoucnost.
Socha českých umělců v Bruselu připomíná muže, jejž při pokusu o emigraci rozdrásali psi
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist