Kapely z vyhlášených hudebních festivalů Sziget, Great Escape či Glastonbury představí letošní ročník tuzemských United Islands, jež v Praze proběhne ve dnech 18. až 20. června. „Nejsou to jen objevy, které jsme našli na YouTube nebo Soundcloudu,“ řekl ve čtvrtek pořadatel David Gaydečka, jenž festival vede dvanáctým rokem.

„Zatímco my jsme o dvanáct let zestárl, festival omládl,“ konstatoval Gaydečka v narážce na novou programovou ředitelku přehlídky Barboru Šubrtovou. Právě ta kapely pro letošní United Islands, jež uvedou přes 150 koncertů, osobně vybírala na zahraničních festivalech.

Na hlavní scéně United Islands v pražské Kinského zahradě díky tomu letos vystopí například britský multiinstrumentalista East India Youth, jenž se dostal do užšího výběru na prestižní Mercury Prize, či rocková sestava původem z holandského Utrechtu Birth of Joy. „Ta evokuje psychedelický rock ze sedmdesátých let, ale zvuk má současný,“ podotkla Šubrtová.

Festival dá ale prostor také tuzemské hudbě. Vůbec poprvé na něm vystoupí populární Monkey Business, v Kinského zahradě zahrají také mladí Mydy Rabycad či skupina Zrní se smyčcovým kvartetem. Speciální důraz pak United Islands budou klást na slovenskou hudbu.

„Slovenská scéna byla v Česku i v programu festivalu v posledních letech neprávem upozaděná,“ zdůraznila Šubrtová, podle níž United Islands letos přivítají sedm sestav ze Slovenska. Půjde především o kapely spojené s tamním vydavatelstvím Slnko Records.

Jeho majitelé, sami hudebníci působící v sestavě Longital, na festivalu sami vystoupí a za účasti Milana Caise v Praze pokřtí nové album. Dalšími slovenskými účinkujícími budou písničkářka Katarzia či skupina Zlokot.

V Kinského zahradě se United Islands budou konat podruhé. Vloni tato scéna byla placená a pořadatele na ni vybírali peníze skrze crowdfundingovou kampaň. „Tu letos pořádat nemusíme a Kinského zahrada bude otevřená všem zdarma, přestože finanční situace festivalu není snadná,“ uvedl další z pořadatelů Martin Voňka.

Ten spočítal, že aby se letošní United Islands mohly konat, museli pořadatelé podat 32 žádostí, které 47 úředníků opatřilo 52 razítky. „Po dvou letech opět uzavřeme Janáčkovo nábřeží. Přijde nám to praktičtější než vloni, kdy policie ani řidiči nebyli příliš spokojeni s tím, že festival uzavřel ulice Karmelitská a Štefánikova,“ dodal Voňka.

Festivalový areál tak bude sahat od Janáčkova nábřeží přes uzavřený Most legií až po Kinského zahradu. V ní se bude nacházet hlavní scéna. Na Kampě bude jako obvykle stát scéna Rádia 1, jež letos nabídne například mladého písničkáře Fismolla, považovaného za objev britského festivalu Great Escape. „Má křehký přístup k hudbě, trochu ve stylu Damiena Rice,“ podotkla dramaturgyně Šubrtová.

Kromě toho se na Kampě bude i letos nacházet takzvaná world stage zaměřená na etnickou hudbu. Jejími hvězdami budou letos izraelští Panic Ensemble. „Ti zaujmou napůl divadelním projevem a skvělou zpěvačkou,“ dodala Šubrtová.

Na jazzové scéně na Střeleckém ostrově v Česku vůbec poprvé vystoupí lucemburský jazzový klavírista Michel Reis se svým triem, zahraje zde také Big Band Gustava Broma. Na Střeleckém ostrově bude dále scéna Českého rozhlasu – Rádia Wave, jež představí talenty klubové scény včetně tuzemských Wild Tides, rakovnických Manon Meurt či bělorusko-českého dua Zabelov Group.

FESTIVAL

United Islands of Prague

18. až 20. června

Janáčkovo nábřeží, Střelecký ostrov, Kampa, Kinského zahrada, Praha

„To vloni ohromilo brněnské publikum, když na tamním koncertu předskakovalo kapele Hidden Orchestra,“ poznamenal redaktor Rádia Wave Jonáš Zbořil. Ten dále upozornil na popovou kapelu Dalekko, jež nedávno vydala album Neběžel jsem tudy?, či brněnskou skupinu Ghost of You, která hned po United Islands vystoupí právě na maďarském festivalu Sziget.

Festival United Islands víceletým grantem až do roku 2017 podporuje magistrát hlavního města Prahy. „Dle průzkumu byla vloni jen čtvrtina návštěvníků United Islands ze Středočeského kraje, což je pro nás motorem, proč festival dál podporovat,“ uvedl ředitel magistrátního odboru kultury František Cipro. Podle něj mají United Islands pro Prahu potenciál zejména z hlediska příjezdového cestovního ruchu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist