Obraz Jindřicha Štyrského Bez názvu se v nedělní aukci v Praze prodal za 7,8 milionu korun bez aukční provize. Dílo z roku 1927, které bylo při posmrtné výstavě pojmenováno Déšť, mělo vyvolávací cenu 7,5 milionu. Aukční síň European Arts v neděli nabídla dražitelům 267 položek, celkem se prodala díla za 40 milionů korun.

Štyrský úzce spolupracoval s Marií Černínovou, známou pod pseudonymem Toyen. "Dílo Déšť patří k nejpůvabnějším Štyrského obrazům z arteficielistického období. Artificielismus byl vlastní umělecký směr, jenž Štyrský a Toyen v Paříži několik let soustavně promýšleli a výstavně prosazovali. Je nejdůležitějším vkladem české meziválečné avantgardy do evropského malířství, který byl před několika lety uznán na mezinárodních výstavách jako jeden z jejích nejoriginálnějších přínosů," uvedla aukční síň.

Štyrský patří k umělcům, o jejichž díla mají čeští i zahraniční kupci na aukcích velký zájem. Jeho obrazy se v minulosti prodaly i za více než deset milionů korun, například obraz Maldoror v roce 2009 dosáhl ceny 11 milionů. Rekord českých aukcí drží obraz Františka Kupky Tvar modré, který se prodal za téměř 56 milionů korun bez aukční přirážky.

Druhým nejdražším obrazem nedělní aukce se stal olej Otakara Kubína L'adolescent mourant (Umírající mladík) z roku 1921. Z vyvolávací ceny 3,9 milionu vystoupal až na 4,9 milionu Kč. U obrazu francouzského malíře Francise Picabii Rybáři, Moret na břehu Loing z roku 1908 se cena dostala z 3,5 na 4,25 milionu korun. Zájem byl také o drobný obraz Emila Filly Zátiší s pohárem a gramofonovými deskami z roku 1931, který se začal dražit na ceně 1,1 milionu, nakonec se prodal za 1,65 milionu Kč.

Umělecká díla v neděli v Praze dražila také galerie Arcimboldo, která se specializuje na asijské umění a starožitnosti. Nabídla přes dvě stovky položek a prodala se díla dohromady za téměř 31 milionů korun. Nejvýše se v dražbě vyšplhala cena obrazu Starý muž z roku 1940, jehož autorem je Ťiang Čao-che, a to z vyvolávacích 1,7 milionu až na 5,1 milionu korun bez aukční přirážky.

Za rovných pět milionů byl vydražen obraz Kvetoucí slivoň a dvě broskve z roku 1946 s vyvolávací cenou 1,2 milionu. Autorem díla je Čchi Paj-š', který byl loni i předloni nejprodávanějším autorem českých aukcí. Nejdráže se v tuzemských aukcích prodal jeho obraz Šest krevet, který byl loni vydražen za 9,3 milionu korun. Velkým překvapením byla ale také soška boha války z 18. století z Číny o výšce 11 centimetrů, která se prodala za 850 tisíc korun, tedy za více než desetinásobek vyvolávací ceny.