Laureátem Ceny Franze Kafky pro letošní rok se stal španělský spisovatel Eduardo Mendoza. V Praze ho v pondělí vybrala mezinárodní porota. Mendoza je autorem bestsellerových detektivních i parodických románů, humoristou, je také politickým komentátorem a odpůrcem katalánského separatismu.

"Jeden z nejuznávanějších a nejpřekládanějších španělských spisovatelů současnosti je oceněním velmi poctěn a přicestuje v říjnu do Prahy, aby cenu osobně převzal," sdělila v úterý Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky.

Cenu uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Jejími dosavadními nositeli jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Amos Oz a naposledy Jen Lien-kche. Mezi ženami jsou zatím jen dvě laureátky – rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková a Daniela Hodrová. Letos porota volila mezi deseti osobnostmi současné světové literatury.

Eduardo Mendoza se narodil v roce 1943 v Barceloně, vystudoval práva a v letech 1973 až 1982 pracoval jako tlumočník v OSN v New Yorku. V roce 1975 vydal svůj románový debut La verdad sobre el caso Savolta (česky román Pravda o případu Savolta vyšel v roce 1983 v Odeonu). Podle poroty Ceny Franze Kafky jde o "mistrné vylíčení sociálních a politických bojů v Barceloně, v Katalánsku a v celém Španělsku v první polovině 20. století".

Katalánsko zůstalo častým dějištěm jeho dalších 13 románů. Česky vyšel už jen El asombroso viaje de Pomponio Flato jako Podivuhodná cesta Pomponia Flata v Garamondu v roce 2008 v překladu Jany Novotné. Mendoza je podle vyjádření poroty pro své mistrné vypravěčské umění, lidský pohled na zobrazované události a břitký smysl pro humor jedním z mistrů současné literatury ve španělštině. Je nositelem Evropské knižní ceny za rok 2013.

Cena nesoucí jméno slavného pražského rodáka je jedinou v tuzemsku udílenou mezinárodní literární cenou. Předává se vždy na konci října v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Laureát dostává jako symbol ocenění bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny. Finanční ocenění je 10 tisíc dolarů. Posláním Ceny Franze Kafky je ocenění umělecky výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.