Na nedostatečné a nekontinuální financování, tedy bez možnosti dlouhodobě plánovat, upozornili na pondělním setkání s novináři zástupci sdružení Company. To působí v pražském Divadle Komedie, na jehož provoz v roce 2011 vyhráli výběrové řízení.

Nájemci pobírají roční dvanáctimilionovou dotaci. I kdyby získali grant na rok 2016, budou ho ale mít k dispozici až na jaře. První měsíce tak budou bez prostředků – navíc s povinností zaplatit k 15. lednu nájem.

"Podali jsme si žádosti o granty na rok 2016 a navazující období, tedy 2017-2020. Čekáme na podzimní rozhodnutí grantové komise, kolik nám doporučí přidělit – a podle toho se rozhodneme, zda budeme pokračovat," řekl ředitel souboru Vojtěch Štěpánek. Upozornil, že předešlý nájemce, soubor Dušana Davida Pařízka, měl k dispozici 15,5 milionu – a přesto Komedii kvůli podfinancování opustil.

Podle Štěpánka je Company zřejmě jediným evropským divadlem systematicky se věnujícím uvádění nových autorů střední a východní Evropy. Na kontě má 16 premiér, z toho šest českých a čtyři světové. Od října 2012 uskutečnil 600 akcí pro 60 tisíc diváků. Průměrná návštěvnost přesahuje 70 procent.

"Spolupracujeme se zahraničními umělci a institucemi, máme za sebou zahraniční zájezdy, hostíme přední scény. Přesto s ohledem na objem provozu repertoárového divadla do pražského grantového systému nezapadáme," dodal.

Divadlo má 15 zaměstnanců, na jeho chodu se podílí celkem čtyři desítky lidí. "Divadlo bez systematického plánování nelze provozovat," zdůraznil umělecký šéf Jan Novotný. Musel odložit všechny domluvy s tuzemskými i zahraničními režiséry a koprodukce, které by mohly rozšířit možnosti vícezdrojového financování a Praze přinesly prestiž.

"Žádost o granty projednají členové nové magistrátní činoherní komise, té dosavadní končí mandát v srpnu," uvedl radní pro kulturu Jan Wolf za KDU-ČSL Trojkoalici. Objem peněz na kulturu se podle Wolfa prakticky nemění, zatímco žádosti o granty vzrostly od roku 2007 dvojnásobně. Soubor Company má podle něj čtvrtou nejvyšší dotaci ve své kategorii – po Arše, Činoherním klubu a Dejvickém divadle, které dostávají 25, 20 a 14 milionů korun ročně.

Podobně ohrožen kvůli nedostatku financí je ústecký Činoherák a také pražské Divadlo na Fidlovačce, které má zatím prostředky do konce roku.

Nedávná diskuse v Divadelních novinách připomněla, že start v Komedii byl pro málo známý soubor v roce 2012 složitý. Získal nejprve jen dvouletý grant, problémy narostly po odchodu ředitelky a režisérky Evy Bergerové.

Kritička Jana Machalická v souboru postrádá osobité režiséry, jejímu kolegovi Vladimíru Justovi se nelíbí konvenční realizace inscenací. V červnu má ale Komedie většinu inscenací vyprodanou. Část vstupenek byla prodána na Slevomatu, nicméně plusem této akce je, že se diváci o souboru dozvěděli. "A jejich reakce jsou vstřícné," dodal Štěpánek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist