Na vysokých podpatcích a s prsteny ve tvaru samopalů vystupuje zpěvačka Helly Luv v novém videoklipu, který už na YouTube vidělo přes 700 tisíc lidí a jejž si zejména oblíbili kurdští pešmergové. Zpěvačka, jejíž dědeček byl členem těchto kurdských ozbrojených milicí, dnes pešmergy opakovaně navštěvuje.

Jak řekla agentuře AFP, videoklip ke skladbě Revolution natočila v Al-Chazru zhruba tři kilometry od míst, kde pešmergové válčí s Islámským státem. "Chtěla jsem pešmergům něco dát, protože se považuji za jednoho z nich," tvrdí šestadvacetiletá zpěvačka. "Ve videu nosím jejich šaty, abych jim vyjádřila podporu."

Videoklip ke skladbě Revolution začíná záběrem na člena milicí, který si prohlíží fotku svého syna. Když se rozpoutá střelba a ženy i děti začnou prchat před islamisty, v klipu se objeví zpěvačka Helly Luv a stoupá si před tank s nápisem "Zastavte násilí".

Video vykresluje pešmergy, kteří s Islámským státem válčí od loňského června, jako hrdiny, již ochraňují nevinné před brutalitou džihádistů. V klipu se objevuje i záběr na skupinu lidí, kteří mávají vlajkami světových zemí včetně vlajky Evropské unie a také transparenty s různými náboženskými symboly – včetně židovské Davidovy hvězdy a buddhistického kola života.

"Písní Revolution apeluji na Kurdistán i světové mocnosti, aby se všichni sjednotili v boji proti terorismu a bezpráví," tvrdí Helly Luv.

AFP pro svoji reportáž oslovila důstojníka pešmergů Nawzada Saleha, který zdůraznil, že jeho bojovníci si písně na povzbuzení zpívali vždycky. "Teď, když kurdští zpěváci začali zpívat pešmergům i v jiných jazycích, se o nás svět dozví víc," doufá Saleh.

Také člen pešmergů Abdulrahman Ahmed tvrdí, že podobná videa mohou přimět mezinárodní komunitu, aby k pešmergům získala větší sympatie, a hnutí tak mělo širší podporu.

Zpěvačka Helly Luv se narodila roku 1988 v Íránu, její dědeček byl jedním z bojovníků pešmergů. Rodina Helly Luv utekla před Saddámem Husajnem a usadila se nejprve ve Finsku a později ve Spojených státech. Tam Helly Luv, dnes někdy označovaná za "kurdskou Shakiru", dospěla a rozhodla se věnovat hudbě.