Předplatné chystané streamovací služby Apple Music bude v Rusku stát méně než třetinu částky, kterou zaplatí Američané či Evropané. Napsal to ruský ekonomický deník Vedomosti, podle nějž Apple nasadí levnější předplatné s vědomím toho, že bude Rusy muset naučit hudbu streamovat.

Zatímco Američané za předplatné Apple Music měsíčně zaplatí 9,99 dolarů, Rusové budou platit v přepočtu jen 3 dolary – přesněji 169 rublů.

V případě Ruska Apple vstupuje na specifičtější trh než na Západě. Rusové dnes hudbu nejčastěji streamují přes službu Yandex Music, která je pro klasické počítače k dispozici zdarma, pouze v mobilech stojí 149 rublů. Předplatné služby Google Play Music pak v Rusku vyjde na 189 rublů.

"Žádná ze streamovacích služeb ale v Rusku neměla pořádnou marketingovou kampaň, která by lidem vysvětlila, v čem jsou přednosti této služby," řekl serveru Billboard.com nejmenovaný insider z ruského hudebního průmyslu.

Podle něj si zejména mladí Rusové nejčastěji streamují hudbu zdarma přes sociální síť nazvanou Vkontaktě. "Takže jde o to, aby Apple přišel s dostatečně atraktivní nabídkou, která mladé lidi přiměje začít za hudbu platit," dodal zdroj.

Rozšíření služby by mohlo pomoci, že aplikace Apple Music bude dostupná také pro chytré telefony s operačním systémem Android. Ten je v Rusku mnohem rozšířenější než platforma iOS a rovněž cenově dostupnější – levný telefon s Androidem stojí zhruba 1600 rublů, tedy jen zlomek částky, za niž se prodává iPhone.

Služba Apple Music by se celosvětově měla spustit koncem června, ve verzi pro Android bude fungovat od podzimu. Majitelé zařízení iPhone a iPad z více než 100 zemí světa – velmi pravděpodobně včetně České republiky – budou moci Apple Music první tři měsíce používat zdarma, pak má předplatné stát 10 dolarů měsíčně.