Po westernu Osamělý jezdec a sci-fi John Carter vznikl ve studiu Walt Disney Pictures další propadák. Stal se jím sci-fi snímek Země zítřka s Georgem Clooneym, na němž studio odhadem prodělá 120 až 140 milionů dolarů, jak spočítal časopis Hollywood Reporter.

Výroba filmu režiséra Brada Birda stála 180 milionů dolarů, na dalších 150 milionů ale Disneyho přišla reklamní kampaň. Za tři týdny v kinech ale snímek utržil jen 177 milionů a nezdá se, že by měl před sebou lepší vyhlídky. Nyní Disneymu padla i naděje, že by Zemi zítřka zachránil čínský trh – za první víkend v tamních kinech film utržil pouze 13,8 milionu a skončil až na druhém místě v návštěvnosti za japonským anime Stand By Me Doraemon.

Disneyho kolosální prodělky v posledních letech přichází s velkorozpočtovými filmy, u nichž se stejně výrazně investuje i do reklamní kampaně. V roce 2013 studio prodělalo odhadem 190 milionů dolarů na snímku Osamělý jezdec, rok předtím dokonce 200 milionů na sci-fi John Carter. Právě po neúspěchu tohoto snímku v roce 2012 na funkci rezignoval předseda Disneyho studií Rich Ross.

Jak ale upozorňuje deník Guardian, ani neúspěch Země zítřka Disneyho nepoloží. Ztráty totiž vyváží úspěch superhrdinského akčního filmu Avengers: Age o Ultron, který již celosvětově utržil přes 1,3 miliardy dolarů, a také pohádky Popelka, která překročila hranici 500 milionů dolarů.

Koncem roku navíc Disney do kin pošle Epizodu VII Hvězdných válek, od níž se očekává, že by v tržbách mohla předčít dokonce i Avengers. Také na léto chystá Disney potenciálně výdělečné filmy – animované V hlavě a superhrdinského Ant-Mana.

Neúspěch Země zítřka tak může představovat větší problém pro George Clooneyho. Po jeho válečném filmu Památkáři, jenž utržil pouze 155 milionů dolarů, jde totiž už o druhý snímek, který do kin nedovedl přivést dostatečný počet diváků.

Hollywood Reporter ve své analýze připomíná, že z letošních velkorozpočtových filmů v kinech stejně propadl i snímek Sedmý syn nebo sci-fi Jupiter vychází, které prodělalo zhruba 120 milionů. To by mohlo filmová studia varovat před tím, aby do nových snímků investovala natolik vysoké částky.

Jako stále bezpečnější varianta se jeví například filmy typu San Andreas, které studio Warner Bros. vyrobilo za nižší částku, přesněji okolo 110 milionů dolarů. „Není náhoda, že dnes do kin chodí tolik pokračování, když nikdo nedovede s jistotou říct, jak pokusy typu Země zítřka nebo Jupiter vychází dopadnou,“ konstatoval filmový analytik Eric Handler.