Mezinárodní výstava scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale, která počínaje středou oživí centrum metropole, přináší státu dvakrát více, než činí státní dotace. Každá koruna z jejího rozpočtu vygenerovala při minulém ročníku v roce 2011 téměř šest korun na obratu české ekonomiky a dvě koruny na HDP.

Dotace pražského magistrátu i ministerstva kultury se městu a státu vrátily ve formě daní a místních poplatků, uvádí studie agentury Economic impacT.

Rozpočet letošního ročníku Pražského Quadriennale činí na čtyřleté období 63 milionů korun. Ministerstvo kultury poskytlo 34 milionů, zhruba 3 miliony tvoří další dotace. Spolu s tím, co vkládají zahraniční partneři, se celková částka blíží ke 100 milionům korun.

Studie ekonomického dopadu PQ z roku 2011 prokázala, že šlo o jeden z nejúspěšnějších kulturních projektů roku po umělecké i po ekonomické stránce. Návštěvníci, jichž bylo během 11 dnů na 50 tisíc z 61 zemí, tu utratili přes 164 milionů korun, navýšení obratu se projevilo dokonce 393 miliony korun.

Výsledky studie tak prokazují, že výdaje návštěvníků, společně s výdaji pořadatelské organizace samotné, generují významné ekonomické dopady na českou ekonomiku a že kultura a kulturní události jsou dobrou ekonomickou investicí i významným lákadlem pro zahraniční návštěvníky.

Dotazníkový průzkum byl zaměřen na 18 tisíc platících návštěvníků. Přibližně 27 procent dotázaných bylo z Prahy, 6 procent přijelo z jiných krajů České republiky a 67 procent bylo ze zahraničí.

Výkonná ředitelka PQ Daniela Pařízková už na tiskové konferenci v březnu upozornila, že z Evropské unie získala tato akce grant přes 760 tisíc eur (20,8 milionu korun). "Z 80 přihlášených a 14 podpořených projektů jsme uspěli v rámci víceletých akcí jako jediná organizace z ČR. To je nejvyšší částka, která kdy byla české kulturní akci z evropského rozpočtu udělena," řekla.

Za nejobtížnější Pařížková označila možnost získat peníze ze soukromých zdrojů. Čtyřletý cyklus výstavy totiž znemožňuje sponzorům nabízet kontinuální spolupráci; pro každý ročník musí být obnovena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist