Jazzové umělce z osmi zemí od 9. do 19. července představí Bohemia Jazzfest, který se odehrává na historických náměstích českých měst. Jeho jubilejní desátý ročník proběhne v Plzni, Domažlicích, Táboře, Praze, Liberci, Brně, Písku a Prachaticích. Všechny koncerty budou opět zdarma, jak za organizátory sdělila Ilona Bedrnová.

"Mezi hlavní hvězdy patří trumpetista Terrence Blanchard, kytarista Bill Frisell, držitelé ceny Grammy Yellowjackets a kytarista Al McKay. Na festivalu budou i evropští umělci jako saxofonista Hakon Kornstad z Norska či vídeňský kvartet Kompost3. A nebudou chybět ani čeští jazzmani," dodal Rudy Linka, kytarista a zakladatel festivalu.

Frisell do Prahy přijede s projektem Guitar in the Space Age, v němž dále účinkují hráč na steel kytaru Greg Leisz, basista Tony Scherr a bubeník Kenny Wollesen. Skupina vystoupí dvakrát – 15. červenci na pražském Staroměstském náměstí a o den později v Liberci.

Bohemia Jazzfest začne 9. července na plzeňském náměstí Republiky, kde zahrají američtí Yellowjackets. Následovat budou koncerty v Domažlicích (10. července) a Táboře (11. července). Na Staroměstském náměstí v Praze se posluchači mohou těšit na třídenní festival od 13. do 15. července, kde kromě Frisella vystoupí trumpetista Blanchard a také skupina Earth Wind & Fire Experience featuring Al McKay.

Poté budou na programu koncerty v Liberci (16. července), Brně (17. července), Písku (18. července) a v Prachaticích (19. července).

Na festivalu bude předána i cena soutěže JazzPrix, kterou festival pořádá, Ocenění letos obdrží Kristina Barta, vlastním jménem Kristýna Bártová, jazzová klavíristka, skladatelka a hudební pedagožka. Soutěž se koná každý rok a je otevřená všem muzikantům do 35 let se stálou adresou v České republice.

"Hlavní myšlenkou a cílem festivalu je od samého začátku přivážet do Čech výborné muzikanty nejen z USA, ale i ostatních zemí celého světa. Chceme představit tuto kvalitní hudbu každému, proto je celý program festivalu zcela zdarma," připomenul Linka.

Festival založil v roce 2005 s cílem propagovat špičkový světový jazz. Na historická náměstí po celé zemi v rekordních ročnících Bohemia Jazzfest přilákal i přes 86 tisíc jazzových fanoušků. Od roku 2008 organizátoři udělují za umělecký přínos a popularizaci jazzové hudby některému z vynikajících světových jazzových umělců mezinárodní cenu Bohemia Jazz Award.

Související