Nejlepší expozicí právě probíhajícího Pražského Quadriennale se stal estonský projekt nazvaný Sjednocené Estonsko. V pondělí večer jeho tvůrci získali nejvyšší cenu Quadriennale, takzvanou Zlatou Trigu, kterou převzali na ceremoniálu v Divadle Archa.

Sjednocené Estonsko představuje fiktivní politické hnutí založené tallinnským Divadlem NO99, které se během dvou měsíců stalo relevantní politickou silou v zemi. „Když divadlo začalo kopírovat všechny mechanismy, které mají v repertoáru skuteční politici, rozdíly mezi realitou a fikcí se začaly smazávat,“ píší pořadatelé a dodávají, že v některých průzkumech dokonce Divadlo NO99 dostávalo až 25 procent hlasů.

Divadelníci dělali nereálné sliby, vylepovali politické reklamy na ulici a také je pouštěli v televizi, chystali virální videopřednášky o politice nebo poskytovali rozhovory televizi a rádiu.

„Divadlo už nebylo pouze o vystupování umělců. Stalo se skutečným. Novináři dychtili otisknout vše, co divadlo dělalo nebo řeklo. Všichni byli nedočkavostí bez sebe: zda divadlo skutečně založí novou politickou stranu. A to navzdory tomu, že NO99 první den otevřeně prohlásilo, že se jedná pouze o divadelní performanci,“ dodávají pořadatelé.

Podle nich akce kulminovala sjezdem hnutí Sjednocené Estonsko v roce 2010, který na místě sledovalo přes 7000 lidí.

Vítězná expozice, která se za celým projektem ohlíží, je nainstalovaná v Topičově salonu na pražské Národní třídě.

Zlatou medaili za nejlepší design v pondělí v Arše obdrželi Belgičané s projektem MovingLab.be. Dle poroty ukázali „neotřelý a podnětný způsob prezentace utváření a realizace scénografického projektu“ ve skupinové tvorbě.

Cena za kurátorský koncept putovala do Nizozemska za expozici založenou na výzkumu centra Prahy. Ocenění za nejlepší scénografii získala díla čínských tvůrců – zejména představení nazvané Napříč říší se k němu otočila všechna srdce.

Mezinárodní porota hodnotila řadu kategorií – od nejlepšího výstavního designu přes inovativní přístup k divadelnímu designu či nejvýraznější studentský talent až po schopnosti expozic podnítit odborný dialog. Celkem bylo předáno 22 cen.

Porotu tvořili přední režiséři Kirsten Dehlholmová, Antônio Araújo a Dmitrij Krymov; vynikající scénografové a umělci Eloise Kazan, Katrina Neiburgaová, Kamila Polívková a Dominic Huber; teoretička Joslin McKinneyová a architekt Radivoje Dinulović.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist