Do jednoho procenta na kulturu, které slibují vládní dokumenty pro rok 2017, zbývají necelé dva roky. Letos podíl výdajů na kulturu ve státním rozpočtu činí asi 0,61 procenta. Návrh rozpočtu ministerstva kultury pro rok 2016 zatím počítá s částkou 10,486 miliardy, což je o miliardu méně, než jsou výdaje letošního rozpočtu.

Ministr Daniel Herman za KDU-ČSL ale říká, že jednání s ministerstvem financí jsou teprve na počátku a také letošní rozpočet se oproti prvnímu návrhu podařilo navýšit o více než dvě miliardy.

"Ministerstvo financí předložilo materiál, který je odrazovým můstkem. Stejně jako loni, kdy byl předpoklad pro rok 2015 ve výši 8,6 miliardy korun a dnes jsme na 11,5 miliardy, se ministr Herman s ministrem Babišem domluvili, že budou dále jednat," řekla mluvčí MK Simona Cigánková.

Oproti schválenému rozpočtu na rok 2015 ve výši 10,8 miliardy výdaje ještě navyšují dodatečně vyjednané peníze například na podporu filmového průmyslu.

Programové prohlášení vlády počítá s tím, že by se výdaje na kulturu měly zvyšovat tak, aby ke konci mandátu, tedy v roce 2017, činily jedno procento ze státního rozpočtu. Kulturu přitom vládní materiály definují jako veřejnou službu a jednoprocentní podíl na státním rozpočtu má zahrnovat výdaje bez peněz na církve. Ty jsou výraznou položkou v rozpočtu MK – roční splátka finanční náhrady a příspěvky na činnost registrovaných církví činí celkem 3,5 miliardy korun.

Dvoumiliardová roční splátka bude součástí rozpočtu do roku 2042, částka na platy duchovních se bude postupně snižovat a skončí v roce 2030.

Resort má pro přibližování se k jednomu procentu materiál Aproximační strategie. Podle něj peníze z rozpočtu MK, které letos jdou čistě na kulturu, činí 0,61 procenta státního rozpočtu. Pokud se plán aproximace, tedy přibližování, má plnit, musel by Herman mít příští rok k dispozici 12,8 miliardy korun, dostal by se tak po odečtení výdajů na církve na 0,79 procenta státního rozpočtu.

V roce 2017 by podle dokumentu (a podle v něm uvedené předpokládané výše státního rozpočtu) musely výdaje resortu dosáhnout 15,4 miliardy - a MK by bylo na 0,99 procenta státního rozpočtu.

Ministerstvo říká, že cílem Aproximační strategie je vedle "trvalého zvýšení výdajové hladiny rozpočtu" platová stabilizace, zvýšení podílu výdajů na financování živého umění, stabilizace výdajů na podporu filmu a posílení výdajů na památkovou péči.

Zvýšení podpory filmu je na dobré cestě, novelu zákona o audiovizi, která umožní dát více peněz na výrobu českých filmů i na filmové pobídky, v nejbližších týdnech projedná vláda. Na podporu větších výdajů na živé umění a jeho systematičtějšího financování se bude v pondělí konat ve sněmovně seminář, který připravila Česká asociace festivalů.

Ta se podílela na přípravě programu státní podpory festivalů, který by se měl po schválení vládou stát součástí rozpočtu MK a měl by podporovat významné festivaly. Ideální suma pro program je podle asociace 150 milionů ročně.