V neděli 28. června skončí po jedenácti dnech Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru), jehož návštěvnost je letos rekordní. Třináctý ročník této nejvýznamnější přehlídky svého druhu na světě se poprvé koná v centru Prahy - na čtyřiceti místech v trojúhelníku mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Dosud tam přišlo 100 tisíc návštěvníků, jak oznámila mluvčí PQ Nikola Lörinczová.

V desítkách expozic svá díla prezentují umělci ze 78 zemí. Zájemci je naleznou například v Kafkově domě, v Clam-Gallasově paláci, na Divadelní fakultě AMU, v kostele sv. Anny, v Colloredo-Mansfeldském paláci, Topičově salonu a v lapidáriu Betlémské kaple.

Je to "tisíc umělců, 78 zemí, jedenáct dní a šest set živých akcí," jak shrnula dosavadní bilanci mluvčí Lörinczová. Organizátoři podle ní navíc zaznamenali 5930 akreditovaných profesionálů, studentů a hostů z 90 zemí.

"Velmi nás těší zájem, který letošní quadriennale vyvolalo u široké veřejnosti i divadelních profesionálů. Ze zahraničí jsou tu návštěvníci až z Kuby, Malajsie nebo Chile. Oproti minulému ročníku, kdy přišlo 40 tisíc lidí, jsme návštěvnost více než zdvojnásobili. Určitě na tom má zásluhu umístění v historickém centru města, rozsah a pestrý program akce," komentovala to výkonná ředitelka PQ Daniela Pařízková.

Umělecká ředitelka přehlídky Sodja Lotker upozornila na poslední možnost projít se v centru města po divadelní mapě světa. "Sekce zemí a regionů nabízí ohromující labyrint scénografických výstav z 68 zemí. Jednotlivé expozice představují unikátní pojetí scénografické disciplíny a propojují se s živými akcemi," uvedla.

Například polská národní expozice Postapokalypsa, na které pracoval významný scénograf Jerzy Gurawski, zprostředkuje návštěvníkům možnost "sáhnout si na zvuk" a slyšet jej přes vlastní kosti. Lidé uslyší neustálý tok zpráv o počasí z různých míst a pohromách spojených s různými energetickými hrozbami a katastrofami.

V kostele sv. Anny - Pražské křižovatce je instalována maďarská výstava Dárce pro Prométhea. Ve španělské expozici Memento mori, memento vivere v Colloredo-Mansfeldském paláci ulehnou příchozí do temné kobky. Pracuje se tu s dramatickým prvkem založeným na metaforické smrti.

Sedmkrát denně vyrážejí z Náprstkova muzea maskované bytosti, které se pokouší na svých cestách po ulicích, v metru či v supermarketu splynout s realitou všedních dní. V ulicích Prahy tak budou moci ještě o víkendu lidé potkat modelky na nezvykle vysokých podpatcích, přestárlé supermany či představitele říše zvířat.

Další specialitou jsou živé akce v rámci experimentální výstavy Tvůrci, která probíhá v prostorách Galerie u Betlémské kaple. Umělci z různých koutů světa předvádějí gastronomické performance, vycházející ze známých divadelních her, a umožňují návštěvníkům dramatické příběhy nejenom zhlédnout, ale doslova si je vychutnat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist