Posledními představeními v neděli v Hradci Králové končí mezinárodní festival Divadlo evropských regionů. Desetidenní přehlídka na krytých scénách i pod širým nebem nabídla 434 produkcí, které vidělo na 90.400 diváků.

Uvedla to Eliška Finková, ředitelka Divadla Drak v Hradci Králové, které se na přípravě festivalu podílí.

V Klicperově divadle a v Divadle Drak se uskutečnilo 146 představení, které vidělo 32.400 diváků. Dalších 286 různých produkcí nabídl na 16 scénách v historickém centru města festivalový open air program, na tyto akce dorazilo 58 tisíc diváků.

Kromě vystoupení divadelníků byly součástí festivalu také filmové projekce či hudební vystoupení. Loňský ročník hradeckého divadelního festivalu nabídl 366 představení, která zhlédlo 89 300 diváků.

Letošní festival poznamenalo především v jeho úvodu chladné a deštivé počasí. "Poslední dny se počasí trochu umoudřilo, ale musíme poděkovat věrným divákům, že na představení dorazili," řekla Finková.

Martina Erbsová ze sdružení, které zajišťovalo program pod širým nebem, řekla, že kvůli počasí nebylo možné odehrát jediné představení, ostatní se přesunula do různých stanů či šapitó. "Musíme pochválit diváky, protože zůstali divadelnímu festivalu věrní i přes poměrně nepříznivé počasí," řekla Erbsová.