Řecký ministr financí Janis Varufakis bude jedním z řečníků šestého bienále umění v Moskvě, které proběhne od 22. září do 1. října. Jak informoval časopis The Art Newspaper, bienále se uskuteční v areálu někdejší sovětské Výstavy úspěchů národního hospodářství severně od centra Moskvy.

„Zajímají nás myšlenky a vize myslitelů, kteří dostanou stejnou možnost se projevit jako umělci,“ uvedla Defne Ayasová, ředitelka rotterdamského Centra pro současné umění Witte de With, která je zároveň jedním z organizátorů bienále.

Kromě Varufakise dá bienále prostor futuroložce Maye van Leemputové či profesorce sociologie z Kolumbijské univerzity Saskii Sassenové. „Budou se ptát, jak dosáhnout lepšího života, co vlastně tvoří města, národy a říše, nebo jak bude v budoucnosti vypadat Moskva,“ doplňuje Ayasová.

Na bienále svá díla představí 70 umělců ze 30 zemí světa. Budou mezi nimi libanonská performerka a výtvarnice Rana Hamadehová, v New Yorku působící ruský umělec Anton Vidokle, jenž je zakladatelem platformy e-flux, nebo čínský multimediální umělec Čchiou Č'-ťie.

Denní talkshow bude mít v rámci bienále čínská spisovatelka Mien Mien. Doprovodný program bienále proběhne v muzeu současného umění Garage a ve Treťjakovské státní galerii.

Generálním sponzorem bienále je lotyšská Rietumu banka a ruské ministerstvo kultury, akci zaštiťuje ruská vláda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist