V pražském Obecním domě se v úterý v rámci festivalu Prague Proms představí významný jazzový saxofonista Branford Marsalis. Trojnásobný držitel Grammy je znám především spoluprací se Stingem i různými hvězdami jazzu.

V Praze zahraje jako klasický hráč a na vlastní přání uvede saxofonové koncerty Alexandra Glazunova a Johna Williamse.

Dirigentem doprovodného Českého národního symfonického orchestru bude Vince Mendoza. Partnerem Marsalisovi bude také Jan Hasenöhrl, který zahraje Mendozovy New York Stories.

Marsalis debutoval na Broadwayi jako skladatel původní hudby hry Augusta Wilsona Ploty. Za svou účast byl v projektu nominován na divadelní cenu Tony v kategorii Nejlepší původní tvorba pro divadlo.

KONCERT

Český národní symfonický orchestr

Vince Mendoza – dirigent

Branford Marsalis – saxofon

Jan Hasenöhrl – trubka

Smetanova síň Obecního domu

30. červa, 19 hodin

Poté si vydobyl uznání spoluprací s Art Blakey's Jazz Messengers či kvintetem svého bratra Wyntona. Hrál a nahrával s podstatnými jazzovými hráči včetně Milese Davise, Dizzyho Gillespieho, Herbieho Hancocka či Sonnyho Rollinse. Spolupracoval také s umělci mimo tento žánr – zpěvákem Stingem, klavíristou Brucem Hornsbym či kapelou Grateful Dead.

Šíři Marsalisova záběru odráží jeho experiment s filmem, rádiem a televizí, včetně jeho dvouletého funkčního období na pozici hudebního vedoucího The Tonight Show s Jayem Lenem v 90. letech.

Marsalis také hrál v populárních filmech Vyhoď máti z vlaku či Blázinec ve škole. Složil a nahrál mimo jiné hudbu k filmu režiséra Spikea Leeho Mý nejlepší blues.

Jedenáctý ročník Prague Proms zahájil 21. června v Obecním domě v Praze  jazzový orchestr Buddy Rich Bigband. Festival do poloviny července představí desítky umělců klasické, filmové i jazzové hudby.

Související