Herci a technický personál spolku Činoherák Ústí, který navazuje na tradici někdejšího Činoherního studia, přejdou pod příspěvkovou organizaci města. Zástupci spolku se tak dohodli s novým vedením města, řekl v úterý náměstek primátorky Jiří Madar za stranu UFO.

Míní, že je to jediná možnost, jak ve městě zachovat činoherní kulturu. Příspěvková organizace bude mít do konce letošního roku k dispozici téměř 6,5 milionu korun. Soubor se pod hlavičkou Činoheráku potýkal s nejistou existencí, peníze měl jen do konce června.

"Došlo ke konsenzu, který v tak krátké době není úplně ideální, ale je to jediné řešení, jak můžeme zachránit činohru v Ústí. Od zítřka (středy) by všichni zaměstnanci a herci přešli do příspěvkové organizace s tím, že si vybrali paní ředitelku. Ona je garantem toho, že jim do toho město nebude mluvit," řekl Madar. Rada města dnes převedla do příspěvkové organizace necelých 6,5 milionu, které by měly stačit do konce roku.

Záměr radních musí schválit odpolední zastupitelstvo. Původně se mělo zabývat dotací pro spolek Činoherák. "Dotace podle všech jednání, tak jak byla nastavena, není průchozí. To myslím vědí všichni," dodal Madar.

V čele příspěvkové organizace končí bývalý radní pro kulturu Jaroslav Achab Haidler za hnutí PRO!Ústí. Radní pověřili řízením Kamilu Zinčenkovou, která má zkušenosti z neziskových organizací. Nová ředitelka věří, že pod příspěvkovou organizaci přejde celý soubor. "Nastoupí nový umělecký šéf Michal Skočovský a bude připravovat nový repertoár," řekla.

Přechod souboru pod město podle ředitelky Terezy Silbernaglové neznamená jeho zánik. Spolek je dál držitelem autorských práv k repertoáru, vlastní i fundus a kulisy. "Není to právně jednoduché. Spolek bude vedle toho fungovat paralelně a nabízet svůj současný repertoár," řekla. Oblíbené hry Činoheráku tak bude příspěvková organizace zatím dál kupovat, mělo by jich být podle předběžných dohod 30 až 40 ročně.

Kauza kolem souboru začala už loni. Tehdejší obecně prospěšná společnost Činoherní divadlo města Ústí nad Labem se tehdy nedohodla s bývalým vedením města na financování. Soubor pak založil spolek Činoherák Ústí. Zpočátku fungoval díky darům a veřejné sbírce. Na konci roku mu noví zastupitelé poslali milionovou dotaci. Příspěvková organizace města od spolku celé první pololetí nakupovala představení, každé za 71 tisíc korun.

Nákupem představení se na základě podnětu zabývá antimonopolní úřad.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist