Byl jedním z hlavních favoritů na post šéfdirigenta Berlínské filharmonie, hudebníci si však nakonec minulý týden zvolili Kirilla Petrenka. Nyní se šestapadesátiletý dirigent Christian Thielemann stal hudebním ředitelem slavností v Bayreuthu, které se i letos uskuteční od 25. června a potrvají až do 28. srpna. O Thielemannově jmenování informoval německý týdeník Die Zeit.

Hudební slavnosti se ve Festivalovém divadle na Zeleném vrchu v Bayreuthu nepravidelně konají již od roku 1876, kdy je založil Richard Wagner. Právě jeho operní díla tvoří hlavní program přehlídky.

Christian Thielemann se zaměřuje především na provádění novoromantických děl, kam se řadí i tvorba Richarda Wagnera. V minulosti působil jako šéfdirigent Mnichovské filharmonie a Deutche Oper Berlin, od roku 2012 vede drážďanský symfonický orchestr Staatskapelle Dresden.

Na slavnostech v Bayreuthu Thielemann pravidelně diriguje již několik let, v roce 2010 se dokonce stal jejich hudebním poradcem. Letošní ročník Thielemann zahájí Wagnerovým operním dramatem Tristan a Isolda.

Tento rok festival provází i konflikty mezi pořadateli, a to hlavně kvůli změnám v obsazení. Minulý týden vedení festivalu oznámilo, že v Tristanovi a Isoldě bude hlavní roli místo Anji Kampeové, přítelkyně Kirilla Petrenka, zpívat Evelyn Herlitziusová. Důvod k této změně však organizátoři neuvedli.

Podle mnohých je hlavní příčinou náhlého odmítnutí Kampeové rivalita mezi oběma dirigenty. Berlínští filharmonikové si totiž právě minulý týden jako nového šéfdirigenta zvolili Kirilla Petrenka namísto mnohými očekávaného Thielemanna. Vedení festivalu však tyto spekulace odmítá.

Související