Státní fond kinematografie by měl pravidelně dostávat ze státního rozpočtu kolem 200 milionů korun ročně. Umožňuje to novela audiovizuálního zákona, kterou ve středu schválila vláda a nyní ji budou projednávat zákonodárci. Příští rok by mělo na výrobu nových českých filmů jít 180 milionů korun, řekl ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL.

"Vláda zavádí novelou zákona o audiovizi velmi významnou změnu v podpoře českého filmového průmyslu ze strany státu. Poprvé dojde k systémové podpoře kinematografie ve formě pravidelné dotace," uvedl ve středu premiér Bohuslav Sobotka za ČSSD. "Novela zajistí pro českou kinematografii stabilní zdroj financování, umožní výrobu náročnějších a koprodukčních děl i potřebnou propagaci českého filmu," dodal.

Podle Hermana bude tento pravidelný příspěvek určen přímo na financování českého filmu. "Schválení této naší novely zákona je skutečným průlomem v historii podpory českého filmu," tvrdí ministr. "Tato změna umožní plně využít kapacitu českého filmového průmyslu," doplnila ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Druhou zásadní změnou je úprava poskytování filmových pobídek zahraničním filmařům, což novela zprůhledňuje. V současné době se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo jít kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Na letošní rok se na pobídky počítá až s částkou 800 milionů korun.

Podle Ludmily Claussové z České filmové komise novela napomůže návratu velkých studií do České republiky. "Pobídky sice nějak fungovaly, ale v režimu neslučitelném s plánováním filmové výroby. Úprava pobídkového schématu tak, aby pro podávání žádostí byl otevřený celoročně a rozpočet se nevyčerpal hned v únoru, je nezbytný krok k plnému využití potenciálu našeho filmového průmyslu," řekla Claussová.

Na nedávném setkání se zástupci největších studií a produkčních společností v Los Angeles se Claussová prý přesvědčila, že změna by mohla Česko vrátit mezi nejžádanější destinace pro natáčení v Evropě. Dosud jsou jimi Londýn, Berlín a Budapešť.

Útrata zahraničních produkcí v Česku od zavedení pobídek před čtyřmi lety roste. Letos eviduje fond kinematografie zájem o pobídky za 1,2 miliardy korun. Jde o 71 zahraničních a domácích projektů s termínem natáčení 2015 až 2016.

"Při současném rozpočtu na filmové pobídky ve výši 800 milionů Kč je Česko schopno ročně přilákat investice přesahující čtyři miliardy; náš filmový průmysl by však byl schopen obsloužit větší poptávku. Je škoda této kapacity nevyužít a 'posílat' producenty ke konkurenci," komentovala to Fraňková. V příštích šesti měsících se v Česku chystá několik projektů.

V první půli července se začne natáčet koprodukční snímek Velké Británie, Francie a ČR Anthropoid o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Film na karlovarském festivalu představí režisér Sean Ellis s hercem Jamiem Dornanem. Českými koproducenty snímku, ve kterém se objeví i Aňa Geislerová, jsou David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films.

"Sean Ellis má několik významných ocenění a téma parašutistů, kteří mají za války zabít Heydricha, ho zaujalo. Hlavní producenti jsou z Ameriky, rozpočet činí devět milionů dolarů (220 milionů korun)," uvedl za producenty Kryštof Mucha.

Začátkem června se ozvala první klapka akčního seriálu Legends z produkce Fox 21 se Seanem Beanem. V září v Česku začne natáčení dramatu The Zookeeper’s Wife s Jessicou Chastainovou.

Vloni pobídky přilákaly zahraniční investice za více než čtyři miliardy korun. Například seriál o mušketýrech, který tento týden začala vysílat televize Prima, se natáčel v roce 2013 v Česku díky této podpoře, kdy filmaři získali zpět pětinu prokazatelně utracených nákladů.

"Britové tu v roce 2013 utratili téměř 253 milionů korun, získali zpět 50,5 milionu. Zaměstnali 130 českých členů štábu, 3000 komparzistů a přes 2000 živnostníků a malých a středních podniků jako dodavatelů. Za pronájmy zaplatili 8,8 milionu korun, z toho 3,7 milionu šlo do 11 objektů památkového ústavu a přispělo na opravy," upřesnil Ludmila Claussová z České filmové komise.

Štáb se do Česka znovu vrátil vloni a natáčí se tu i třetí řada. Producent Mušketýrů Colin Wratten v lednu v The Daily Mail Weekend upozornil, že natáčení je v Česku levnější než v Británii. "Pracovat v České republice je radost. Rozumí tu filmařině a dokážou vyjít vstříc potřebám produkce, protože mají zkušenosti s natáčením zahraničních filmů, včetně Casina Royale a Mission: Impossible, ale i BBC dramat jako Červený bedrník nebo Karel II. – Moc a vášeň," uvedl producent Wratten. Podle něj dodají historické lokace seriálu velkolepý rozměr celovečerního filmu.

Loni v Česku vznikal také americký film Unlocked s Michaelem Douglasem, kdy filmaři za služby, nájmy a výplaty utratili 120 milionů. Objevily se tu i hvězdy francouzské kinematografie Jean Reno, Christian Clavier a Gerard Depardieu při natáčení třetího pokračování Návštěvníků.

Velkým projektem byl v roce 2013 také hollywoodský snímek Dítě číslo 44, jehož producenti v ČR utratili 487 milionů korun. "Ta místa jsou tak autentická, že udělají hodně práce za nás," pochvaloval si herec Gary Oldman industriální železárny v Hrádku u Rokycan.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist