V rámci cyklu Koncerty v kině se Česká republika přiřadí ke stovkám kin po celém světě, v nichž se 29. září uskuteční  přenos audiovizuální show Rogera Waterse The Wall.

Dokumentární snímek byl sestříhán z filmového materiálu zachycujícího Watersovo stejnojmenné celosvětové koncertní turné z let 2010 až 2013. Zářijový přenos nabídne v ČR bezmála 50 kin, jak za pořádající společnost Aerofilms informovala Zuzana Raušová.

"Waters, zakládající člen skupiny Pink Floyd, se vrátil k jejich nejslavnějšímu albu The Wall. Pro koncertní účely vytvořil audiovizuální show. Ta odkazuje i na tehdejší špičkovou koncertní verzi, k níž ještě navíc teď přibyly obrazové, zvukové a další technické vymoženosti 21. století," uvedla Raušová.

Film Roger Waters The Wall měl světovou premiéru na loňském filmovém festivalu v Torontu. Zachycuje elektrizující atmosféru Watersova tříletého koncertního turné, při němž navštívil také pražskou O2 arenu.

Turné zaznamenalo více než 2,5 milionu návštěvníků v Severní, Latinské a Střední Americe a milion návštěvníků v Evropě. "Byli jsme na turné opravdu velká rodina, celkem 189 členů, kteří zase roztlačili tu starou herku," konstatoval Waters.

"Souběžný přenos v jediném dni na plátnech stovek světových kin, to je obrovská příležitost, jak filmem zapečetit protiválečnou vzpomínku na všechny milované, naše i těch dalších, padlých, žijících i ještě nenarozených," dodal.

Koncert nabídl přes dvě desítky skladeb z alba The Wall. Zazněly písně jako Another Brick in the Wall, Don't Leave Me Now, Hey You, Comfortably Numb, Run Like Hell nebo Waiting for the Worms, do nichž Waters promítl bolest ze ztráty otce, špatné vzpomínky na vzdělávací systém, přehnanou úzkostlivost matky, nevěru manželky i tlak showbyznysu.

Waters zpíval před zvolna se tvořící zdí, jejíž poslední část byla zhruba po hodině koncertu dokončena s písní Goodbye Blue Sky. Její plocha potom sloužila pro efektní videoprojekci.