Přímo v prostředí simulátoru planety Mars v poušti amerického Utahu se natáčel nový český film Mars. Sci-fi komedie režiséra a částečně scénáristy Benjamina Tučka by měla přijít do kin v příštím roce. Na konečné podobě filmu se teprve začíná pracovat, jak řekl Tuček.

Natáčení umožnila soutěž americké nevládní organizace Mars Society, ve které se nejrůznější projekty ucházejí o možnost pobytu v simulátoru Mars Desert Research Station. Čeští filmaři v ní uspěli a měli tak možnost tři týdny točit v prostředí, které je v mnohém blízké tomu, jak by vypadal život na skutečné základně na Marsu.

Česká mise se stala první posádkou na světě, která na základně realizovala filmový scénář.

"Naše generace je příliš stará na to, aby se na Mars podívala. Takže nám nezbývá, než se tématem kolonizace Marsu raději bavit. Mainstreamová filmová produkce nabízí snímky z vesmíru založené na katastrofách a globálním ohrožení. Náš film žádné příšery – kromě lidí – nenabízí," řekl k filmu producent Zdeněk Janáček.

Za tři týdny ve stísněných prostorách, kde se štáb a herci museli zříci většiny intimity a pohodlí, se natočily všechny záběry budoucího filmu. Ten se na rozdíl od většiny současných sci-fi filmů obejde bez vizuálních efektů.

Ve filmu, jehož scénář vznikal i na základě improvizací před cestou do Utahu, jde o záchranu stanice na Marsu, kterou ohrožuje prachová bouře. Ale program osídlení Marsu byl kvůli rozpočtovým škrtům zrušen. Východiskem jsou soukromé peníze miliardáře z východní Evropy. Ten má ale přání se na Marsu oženit.

Protože NASA považuje misi za nerealizovatelnou, hledá velitel pomoc v ESA (European Space Agency). Důvod je pragmatický – astronauti ze zemí bývalé východní Evropy jsou levnější a nebojí se riskovat.

Ve filmu si astronauty zahrají Tomáš Jeřábek, Halka Třešňáková, Petr Prokop, Tereza Nvotová, Petra Nesvačilová a velitele mise ztvární Jiří Havelka. Roli androida si zahrál Ondřej Doule, který jako jediný ze štábu o reálných možnostech přežití na Marsu něco věděl, sám totiž ve vesmírném výzkumu pracuje.