Za tři roky se z Paříže vypraví největší konvoj s uměleckými díly od druhé světové války. Muzeum Louvre začne převážet 250 tisíc děl ze svých sbírek do nového depozitáře v městečku Liévin, které se nachází zhruba 200 kilometrů od francouzské metropole.

Jak informoval časopis The Art Newspaper, přesun děl potrvá nejméně pět roků.

Minulý týden Louvre rozhodl, že depozitář postaví podle návrhu britského architektonického studia Rogers Stirk Harbour + Partners. Budova by měla být zčásti průhledná a její střecha bude pokrytá vegetací a půdou.

Podle The Art Newspaper představuje stavba depozitáře velkou příležitost i pro městečko Liévin, ve kterém žije zhruba 35 tisíc obyvatel. Ve městě je nezaměstnanost 25 procent.

Prezident regionu Nord-Pas-de-Calais, pod nějz město spadá, člen Socialistické strany Daniel Percheron, chce na stavbu depozitáře přispět. Rozpočet stavby by měl být 60 milionů eur, Percheron by z krajského rozpočtu rád poskytl 49 procent částky.

Zbytek peněz Louvre uhradí z peněz, které obdržel podpisem smlouvy s emirátem Abú Dhabi. Tam si muzeum nyní staví pobočku.

The Art Newspaper spočítal, že cesta vlakem z Paříže do Liévinu a zpět trvá zhruba čtyři až pět hodin a stojí 80 až 120 euro. Vozy, které budou umělecká díla převážet, však pojedou delší trasou.

Vloni v říjnu se proti plánu přesunout část sbírky do Liévinu vyslovilo 42 ze 45 kurátorů Louvru. Napsali dopis prezidentovi muzea Jean-Lucovi Martinezovi a francouzské ministryni kultury Fleur Pellerinové, zda by rozhodnutí ještě nezvážili.

"Tyto sbírky reprezentují srdce Louvru," namítali kurátoři, podle nichž je nutné mít obrazy k dispozici kvůli vědecké práci. Přesun děl do Liévinu prý také ztíží práci restaurátorskému oddělení Louvru, které za obrazy bude muset jezdit.

Ministryně kultury Pellerinová ale výzvu odmítla a podpořila prezidenta muzea Martineze v úsilí vybudovat depozitář. Martinez kritikům odvětil, že plán na výstavbu depozitáře Louvre odsouhlasil ještě za vedení svého předchozího prezidenta Henriho Loyretta.

Podle Martineze je díla nutné přesunout z Paříže, kde se momentálně nacházejí v podzemí, i kvůli hrozícím povodním.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist