Obdivovatelé filmu zaplní v nadcházejících dnech Uherské Hradiště, kde v pátek začíná Letní filmová škola. Loni tento největší nesoutěžní filmový festival v zemi navštívilo rekordních 6247 lidí.

Filmová škola potrvá do 1. srpna a letos ji navštíví finský režisér Mika Kaurismäki či íránský tvůrce Mohsen Makhmalbaf, jak sdělila mluvčí přehlídky Radka Piskačová. Pořadatelem školy je Asociace českých filmových klubů.

Fokus letošní školy je zaměřen na finskou kinematografii, její vývoj i rozmanitost. "V programu se tak objeví finské němé filmy, finské odpovědi na tradiční hollywoodské žánry - melodrama, muzikál, sci-fi, retrospektiva režisérské ikony Mikko Niskanena, filmy mapující Finsko ve válce i současná tvorba," uvedla mluvčí.

Hlavním hostem bude Mika Kaurismäki, jehož bratr Aki přehlídku v dřívějších letech rovněž navštívil. V distribuční premiéře bude uveden dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman Tomáše Hodana, nejnovější snímek Petera Greenawaye nazvaný Ejzenštejn v Guanajuatu či Koza Ivana Ostrochovského.

Festival dále uvede to nejpodstatnější z tvorby Orsona Wellese, od jehož narození letos uplynulo 100 let, či kolekci restaurovaných němých filmů Alfreda Hitchcocka.

Blok Spektrum zasvětí diváky do "berlínské školy", která je fenoménem současného německého filmu. Fanoušci polského filmu uvidí Wajdovy snímky Popel a démant či Krajina po bitvě, nejnovější snímky polské kinematografie či sekci zaměřenou na obraz poválečného vývoje Polska ve filmu.

Sekce nazvaná Válka skončila? bude reflektovat konflikt, s jehož traumatem se musejí evropské státy vyrovnávat dodnes. Další část programu připomene Rudolfa Hrušínského, který by se letos dožil 95 let.

Do Uherského Hradiště míří i britský režisér Peter Strickland, jeden ze zásadních tvůrců berlínské školy Christoph Hochhäusler a dále Bolek Polívka, dokumentaristka Helena Třeštíková i dcera Karla Zemana Ludmila.

V doprovodném programu je připraveno několik výstav, například k novému pohádkovému filmu Malý pán, dále expozice zachycující dějiny Polska či Rudolf Hrušínský na filmových plakátech a fotografiích. Zahraje duo Tara Fuki, skupina Zrní či zpěvák Michal Hrůza, představí se pražské Divadlo Na zábradlí a chybět nebudou odborné lekce s filmaři, workshopy a program pro děti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist