Knihovnu od Jana Kaplického vybudují umělci ze skupiny Cirque Garuda. Díky audiovizuální technice zvané videomapping na jeden večer zrealizují unikátní architektonický návrh. Speciální projekce, vytvořená k příležitosti zahájení pražského festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, se opakovaně uskuteční 16. srpna mezi 22. a 23. hodinou na Špejcharu.

Celý festival potrvá až do 3. září a mimo jiné nabídne představení francouzských Compagnie Rasposo nebo britských NoFit State Circus.

Právě na cirkusové šapitó souboru NoFit State Circus, které tvarem připomíná návrh knihovny, by se měla zahajovací projekce promítat. „Plánovaný videomapping se nedá přesně vysvětlit. Nebude to konkrétní příběh, v tomto případě půjde o abstraktní formy, ve kterých se bude odrážet Kaplického návrh,“ řekl žonglér a vedoucí projektu Ati ze souboru Cirque Garuda.

Umělci z Cirque Garuda mají s videomappingem zkušenosti. Při představeních nového cirkusu spojují takzvanou fire show, žonglování, akrobacii i tanec s novými audiovizuálními metodami. Při použití techniky videomappingu promítají vytvořené animace na reálné budovy nebo jiné objekty.

Každou instalaci tvoří přesně na míru daného objektu a oživují statickou architekturu tím, že její části přeskupují, rozebírají a znovu skládají do nečekaných vizuálních celků. Diváci pak nejsou schopni odlišit skutečnou budovu od projekce a vstupují do světa rozšířené reality. Důležitou součástí každé projekce je navíc zvukový doprovod.

Projekcí s tematikou Kaplického knihovny chtějí tvůrci nápadu připomenout nerealizovaný návrh.

„Díky videomappingu se dá udělat spousta krásných projektů. A mě při spojení místa na Špejcharu a šapitó NoFit State Circus napadlo, že by bylo skvělé, kdyby tam Kaplického knihovna vyrostla alespoň na deset minut,“ podotkl ředitel festivalu Letní Letná Jiří Turek.

Podle něj to bude malá ukázka toho, co na daném místě mohlo být a bohužel není. „Stavba by byla kontroverzní, ale ve světě se přesně takové budovy stávají klasikou. Architekturu v tomto duchu bychom u nás potřebovali,“ myslí si Turek.

Zahájení festivalu Letní Letná tematicky doplní také veřejná výměna knih mezi návštěvníky.

Hlavními hvězdami letošní Letní Letné budou soubory NoFit State Circus a Compagnie Rasposo, program doplní řada předních českých umělců nového cirkusu a divadla. „Při představeních NoFit State Circus diváci nesedí, ale pohybují se. Sami jsou součástí představení, které se odehrává všude kolem nich. Navíc podle toho, kde stojí, mají jiný úhel pohledu na to, co se právě děje. Vystoupení tak nikdy nejsou stejná,“ popsal Turek.

Naopak při představeních Compagnie Rasposo diváci sedí v klasickém šapitó a pozorují působivé akrobatické i jiné výjevy.

„Nechci však upozaďovat ani českou scénu, která prezentuje vždy to nejlepší za uplynulý rok. Letos máme také řadu premiér, například představení Walls and Handbags, které je srovnatelné se zahraniční produkcí a určitě stojí za to na něj jít,“ dodal Turek.

Lidé mohou navštívit také řadu venkovních inscenací, například Alenka od skupiny Amanitas Fire Theatre. Ta tvoří představení ve stylu fire show, kdy do velké míry pracuje s vizuálními efekty a zároveň používá výrazné akrobatické prvky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist