Filmový festival v Benátkách pro svůj 72. ročník chystá hvězdně obsazenou přehlídku, v jejímž středu budou špičkoví hollywoodští herci a široký výběr filmů z americké i mezinárodní produkce.

Nejstarší filmovou přehlídku na světě zahájí snímek Everest s Jakem Gyllenhaalem a Keirou Knightleyovou. Inspirovala jej skutečná tragédie horolezců, kteří se nejvyšší horu světa pokusili zdolat v roce 1996.

V Benátkách bude letos soutěžit jedenadvacet snímků včetně filmu The Danish Girl od Toma Hoopera s oscarovým hercem Eddiem Redmaynem. Ten ztvární jednoho z prvních lidí, kteří se nechali přeoperovat na opačné pohlaví.

Dalším soutěžním snímkem bude Heart of a Dog od performerky a hudebnice Laurie Andersonové.

Kalifornský rodák Drake Doremus uvede romantické sci-fi Equals s Kristen Stewartovou a Nicholasem Houltem. Soutěžit bude dále drama Beats of No Nation s hercem Idrisem Elbou.

Italský režisér Luca Guadagnino na festival přiveze snímek A Bigger Splash s Tildou Swintonovou, Dakotou Johnsonovou a Ralphem Fiennesem.

Scenárista Charlie Kaufman, jenž roku 1999 napsal oblíbený snímek V kůži Johna Malkoviche, uvede svůj nový film Anomalisa, jenž využívá animační techniku stop-motion.

V soutěži budou dále argentinský režisér Pablo Trapero s filmem El Clan, čínský filmař Čao Liang s titulem Behemoth, polský rodák Jerzy Skolimowski se snímkem 11 minut a Australanka Sue Brooksová s filmem Looking for Grace.

"Výběr je velice pestrý," uvedl ve středu programový ředitel přehlídky Alberto Barbera. "Dramaturgie jde od menších, téměř experimentálních filmů přes dokumenty a silné autorské snímky až po velké filmy, které se snaží inovovat postupy současné kinematografie," dodal.

Mimo soutěž pak bude v Benátkách promítnutý film Black Mass, v němž Johnny Depp hraje bývalého kriminálníka Whiteyboa Bulgera, jenž začal donášet FBI.

Dále festival uvede snímek Go With Me s Anthonym Hopkinsem, Julií Stilesovou a Rayem Liottou či film Spotlight s Michaealem Keatonem a Markem Ruffalem. Tento snímek vypráví o tom, jak deník Boston Globe zveřejnil případy dětí zneužitých kněžími římskokatolické církve.

Na přehlídce nebude chybět ani krátký film režiséra Martina Scorseseho nazvaný The Audition s Robertem De Nirem, Leonardem DiCapriem a Bradem Pittem.

Festivalovou porotu povede mexický režisér Alfonso Cuarón, z poslední doby autor snímku Gravitace, dále v ní zasednou hollywoodské herečky Elizabeth Banksová či Diane Krugerová. Festival poběží od 2. do 12. září.