Téměř čtyřicet let poté, co zde získal takzvanou zelenou kartu potřebnou pro pobyt v USA, se britský hudebník John Lennon dočkal pocty v New Yorku. Hold mu skládá tapiserie s obrázkem Manhattanu v podobě žluté ponorky, o níž kdysi Lennon zpíval se skupinou Beatles. Autorem tapisérie je český výtvarník Petr Sís.

Tapiserii odhalili Lennonova vdova Yoko Ono a rockeři Bono a The Edge z kapely U2. Vernisáž se uskutečnila v Národním muzeu imigrace na newyorském ostrově Ellis Island, kudy kdysi do Spojených států proudily statisíce přistěhovalců.

Kancelář newyorského starosty prohlásila 29. července za Den Johna Lennona.

"John věděl, jak moc je mír potřeba," řekla při odhalení Yoko Ono. "Věděl také, že to, v co věříme, se stane realitou."

Tapiserii nechal objednat Bill Shipsey, právník a ředitel iniciativy Art for Amnesty, která přísluší pod Amnesty International. Udělal to jako výraz vděku pro Yoko Ono, která Amnesty International předtím udělila povolení natočit coververze Lennonových písní z doby po rozpadu Beatles. Výtěžek z nahrávek šel na konto Amnesty International.

"Doufám, že tato nádherná tapiserie připomene, jak John Lennon usiloval o mír a lásku. Je určená všem, kdo na cestě za lepším životem opustí svůj domov," uvedl Shipsey.

Lennon, rodák z britského Liverpoolu, se do Spojených států přistěhoval začátkem 70. let. Písničkáři a mírovému aktivistovi, jenž silně kritizoval válku ve Vietnamu, ale krátce hrozila deportace – do doby, než v červenci 1976 získal povolení k pobytu.

O necelé čtyři roky později byl Lennon postřelen u vchodu do svého newyorského bytu. Zemřel několik minut nato.